Haberler Silah Sistemleri

ABD’den Türk tabancası SAR 9’a ikinci büyük ödül

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında Türkiye’nin “Özgün ve Yerli Tabancası” seçilen ve Silahlı Kuvvetler ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nün tüm testlerini açık ara birincilikle bitiren SAR 9’a Amerika Birleşik Devletleri’nden ikinci büyük ödül geldi.

Sarsılmaz tarafından Türk güvenlik kuvvetleri ve askerlerinin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen SAR 9 tabancasının yeni versiyonları, ABD’nin önde gelen yayınlarından Tactical Retailer dergisinin tabanca kategorisinde “Okurların Seçimi Altın Ödülü”ne layık görüldü. SAR 9’u gümüş madalya ile Sig Sauer ve bronz madalya ile Glock takip etti. SAR 9 versiyonu SAR 9X, ocak ayında da ABD’de en çok okunan ateşli silah dergilerinden On Target dergisinin düzenlediği “Editörlerin Seçimi Ödülü’nde “2020 Yılının En İyi Tabancası” ödülünü kazanmıştı.

Türkiye’nin “Özgün ve Yerli Tabancası”nın üstün performansı uluslararası alanda art arda gelen ödüllerle tescillendi. T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen proje kapsamında Türkiye’nin “Özgün ve Yerli Tabancası” seçilen ve Silahlı Kuvvetler ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nün tüm testlerini açık ara birincilikle bitiren SAR 9’a Amerika Birleşik Devletleri’nden ikinci büyük ödül geldi.

Sarsılmaz tarafından Türk güvenlik kuvvetleri ve askerlerinin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen SAR 9 tabancasının yeni versiyonları, ABD’nin önde gelen yayınlarından Tactical Retailer dergisinin tabanca kategorisinde “Okurların Seçimi Altın Ödülü”ne layık görüldü. Altın ödül kazanan SAR 9’un yeni versiyonlarını gümüş madalya ile Sig Sauer ve bronz madalya ile Glock takip etti.

SAR 9’un yeni versiyonu SAR 9X, ocak ayında da ABD’de en çok okunan ateşli silah dergilerinden On Target dergisinin düzenlediği “Editörlerin Seçimi Ödülü’nde “2020 Yılının En İyi Tabancası” ödülünü kazanmıştı.

Türkiye’nin özgün yerli tabancası; SAR 9

SAR 9, “Özgün Yerli Tabanca Projesi” kapsamında T.C. Savunma Sanayii Başkanlığı koordinatörlüğünde Silahlı Kuvvetler ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinden oluşan komisyon tarafından yapılan tüm testleri açık ara birincilikle bitirdi. SAR 9, elde ettiği bu başarı sayesinde Türkiye’nin “Özgün ve Yerli Tabancası” seçildi. SAR 9’un üstün başarı gösterdiği testlerin başında ise aynı tabanca ile yapılan 50 bin atım testini hatasız tamamlaması geliyor. Dayanıklılığının yanı sıra hafifliği, hedefte toplama üstünlüğü ve zor iklim şartlarında gösterdiği başarı da SAR 9’un en iyi tabanca olmasında önemli etkenler arasında yer alıyor. 

SAR 9’un ayrıca farklı kullanıcı tercihlerine hitap edecek nitelikte versiyonları da bulunuyor. SAR 9, SAR 9 METE, SAR 9 Sport, SAR 9X, SAR 9C olarak şekillenen bu versiyonlardan her biri özgün özellikleriyle ön plana çıkıyor. SAR 9 Serisi’nin, askeri amaçlı kullanım beklentileri doğrultusunda hafif, üstün nişan alma ve isabet özellikli, atış gücü yüksek modellerinden, taşıma kolaylığına ve yüksek emniyet standartlarına sahip modellere kadar farklı seçenekleri mevcut. Ayrıca “picatinny ray”a sahip olması da SAR 9 ile her türlü aksesuarın kullanılabilmesi avantajını beraberinde getiriyor.

SAR 9X Platinum iğne ateşlemeli tabanca; aksesuar raylı hafif polimer çerçeve, kapak üzerinde namlunun daha hızlı soğumasına yardımcı kanallar ve isabetli atış sağlayan gömme başlı 4,5″ çapındaki hammer-forged namluya sahip. Reflex sight optic-ready kapağı ve 3 ebatta değiştirilebilen sırt kapaklarıyla kişiselleştirilebiliyor ve böylelikle atış için büyük bir keyif sunuyor. Düşük atış aksı ile şahlanma kontolünü kolaylaştırıyor ve seri atışlarda daha iyi grupman sağlıyor. Çift yönlü ve daha hafif güvenlik tetiği de SAR9 X Platinum’un özellikleri arasında yer alıyor. Tüm bu özellikler SAR9 X’i atış için mükemmel bir tabanca olduğunu gösteriyor.

About The Author

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın