Haberler Kara Haberleri

Alman Özel Kuvvetleri KSK Kapatıldı

Alman Özel Kuvvetleri olan KSK (Kommando Spezialkrafte) aşırı sağcı eğilimler nedeniyle 1 Ağustos 2020 günü resmen dağıtılarak faaliyetlerine son verildi. Söz konusu kapatılmanın sebebi olarak Nazici görüşe sahip çok sayıda özel kuvvet askerinin olması gösteriliyor.

Alman ordusu son yıllarda sürekli aşırı sağ vakalarla gündeme geliyordu. Özellikle Özel Kuvvetler Komutanlığı’na (KSK) çok sayıda Neo-Nazi’nin sızdığı ve söz konusu askerlerin ordu içinde gizli bir birlik oluşturdukları haberlere yansımıştı. Aynı zamanda birçok KSK askerinin evinde Nazi bayrağı ve malzemeleri bulunmuştu. Hatta polis, mayıs ayında yaptığı baskında askerlerin evinde patlayıcı ve silahlar ele geçirmişti.

Alman Askeri İstihbarat Servisi MAD’nin verdiği bilgiye göre, 2011’de Almanya’da zorunlu askerliğin kaldırılmasının ardından, çok sayıda Neo-Nazi orduya profesyonel asker olarak katılarak, birlikleri içeriden ele geçirme taktiğini uygulamaya başladı.

Geçtiğimiz haftalarda KSK içindeki aşırı sağ oluşumu ”Demir süpürgeyle” süpüreceğini söyleyen Alman Savunma Bakanı, ”KSK’nın bazı bölümlerinin son yıllarda başına buyruk olduğunu, bunun sonucunda da aşırı eğilimlerin geliştiğini ve gerçek anlamda bir temizliğe gidilmesinin şart olduğunu” söylemişti. Yani Alman Özel Kuvveti KSK sadece Nazici olmakla kalmıyor, aynı zamanda emir komuta zincirine zarar veriyor ve emre itaatsizlik ediyor.

Lağvedilme sonrasında KSK’nın verdiği eğitim, ordunun eğitim komutası altındaki Alman Ordusu Piyade Okulu tarafından yapılacak.

Envanterdeki Binlerce Silah ve Mermi Kayıp!

Alman Savunma Bakanı Kramp Karrenbauer, söz konusu birliğin nasıl kontrolden çıktığını hazırlattığı bir raporla belgeledi. Buna göre, KSK’nın cephaneliğinden 48 bin silah, 62 kilo patlayıcı ve 37 bin kurşunun akıbeti belirsiz. Konunun uzmanları Neo-Nazi askerlerin söz konusu askeri malzemeyi ırkçı ve aşırı sağcı gruplara verdiğine kesin gözüyle bakıyor.

KSK (Kommando Spezialkrafte)

KSK Rozeti

1996 yılında kurulan Alman Özel Kuvvetleri (KSK), yurt dışı rehine operasyonları gibi kritik ve riskli görevler için eğitilmiş elit askerlere sahipti. Kuvvet yaklaşık 1.400 kişilik ekipten oluşuyordu.

Eğitim Esnasında KSK

Yazar Hakkında

Sadık Bilici

Sadık Bilici

Akdeniz Üniversitesi Ekonometri öğrencisi. Havacılık, teknoloji ve fitness tutkunu. Vatansever. Savunma ve havacılık ilgi ve bilgisiyle, aldığı ekonomi ve istatistik eğitimini birleştirip profesyonel analizler yapma arzusunda.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın
2020 Etkinlik Takvimi

Twitter