Kara Özgün Yazılar

Altay Tankının Sancılı Üretim Serüveni

Türk Savunma Sanayii sektörünün en uzun soluklu projelerinden biri haline gelen ALTAY Ana Muharebe Tankının sancılı üretim serüvenine kısaca göz atalım.

2007 Mart – Milli Tank Üretim Projesi (MİTÜP) kapsamında yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısı sonucu Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından proje ana yüklenicisi olarak Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. belirlenmiştir.

2010 Eylül – Projenin 1. aşaması olan Kavramsal Tasarım Fazı Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından onaylanarak tamamlandı.

2010 Ekim – Otokar ile Alman MTU ve Renk firmaları arasında Altay tankının güç paketi konusunda sözleşmeler imzalandı.

2012 Kasım – Tankın ilk 2 prototipi tamamlandı. Öngörülen seri üretim tarihi 2015 idi.

2014 Ağustos – TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. Altay Tankı Güç Grubu Geliştirilmesi İhalesi’ni kazandı. Bu kapsamda yerli motor TÜMOSAN tarafından geliştirilecek.

2015 Ekim – Teknik destek sağlayıcı olarak seçilen Avusturya’da AVL firması ile TÜMOSAN arasında Teknik Destek Sağlayıcı (TDS) sözleşmesi imzalandı.

2017 Şubat – TÜMOSAN, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile imzaladığı Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi sözleşmesinin karşılıklı olarak feshedildiğini açıkladı. Sebebi Avusturya hükümetinin örtülü ambargosu ve AVL firmasının taahhütlerini yerine getirememesi.

2018 Nisan – Altay tankı ihalesi BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye verildi.

2018 Haziran – ALTAY Güç Grubu Geliştirilmesi Sözleşmesi Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile BMC arasında imzalandı.

2018 Kasım – Tankın seri üretim sözleşmesi BMC ile imzalandı.

Tüm bu sürecin nihayetinde ilk tankımızın 2021 yılı ortalarında Türk Kara Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanmaktadır.

Etkinlik Takvimi