Haberler Hava Haberleri

Aselsan Minyatür Bombadan Başarılı Atış

MİNYATÜR BOMBA TEST ATIŞI
MİNYATÜR BOMBA TEST ATIŞI

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in yaptığı açıklamaya göre Minyatür Bomba projesi kapsamında delici etkili canlı harp başlığıyla yapılan son test atışında güçlendirilmiş beton hedef yüksek hassasiyetle vuruldu. Canlı harp başlığı betonu deldikten sonra patlayarak test atışı başarıyla sonuçlandı.

Aselsan Minyatür Bombadan Başarılı Atış: Minyatür Bomba Nedir?

Minyatür Bomba (MB), hava platformundan Çoklu Taşıma Salanı (ÇTS) aracılığı ile atılabilen, sert ve yumuşak kara hedeflerine karşı kullanılabilen tümleşik KKS/ANS (ing. GPS/INS) güdümlü bir mühimmattır. MB, Çoklu Taşıma Salanı ile uçağın bir istasyonunda 4 adet taşınabilen, tek sortide 8 farklı hedefe saldırıya imkân veren, açılır kanatları ile 55 NM menzildeki hedeflere karşı etkin, delici burun yapısı ile güçlendirilmiş betonu delebilen, hassas vuruş yeteneği ile çevresel hasarı az olan GPS/INS güdümlü bombadır.

MİNYATÜR BOMBA

Aselsan Minyatür Bombadan Başarılı Atış: Genel Özellikler

Ağırlık, 145 kg olarak değiştirildi. Platformlara da yenileri eklenecek

• ÇTS’na 4 adet MB yüklenebilmekte ve taşınabilmektedir. Bu sayede F-16 platformunda her kanatta bir ÇTS taşınarak tek bir sorti de 8 farklı hedefin etkisiz hale getirilmesine olanak tanımaktadır.

• Uçaktan bırakılmadan önce kapalı olan kanatlar, uçaktan bırakıldıktan bir süre sonra açılır ve en uzun menzil için gerekli aerodinamik kaldırma kuvvetini sağlar.

• Yapısal olarak güçlendirilmiş hedeflere ve sığınaklara karşı etkin olarak kullanılabilen MB, 55 km menzil içindeki 1 metre kalınlığında basınçlı betonu (5000 PSI dayanım gücüne sahip) delme ve içeride patlama özelliklerine sahiptir. Yeni açıklanan değerlere göre, maksimum menzil 100 km ve 65 km menzilde güçlendirilmiş 1 metre kalınlığında betonu delebilir.

• Yüksek hassasiyette istenilen hedefi vurma özelliği ve düşük ikincil hasar özelliği ile şehir çatışmalarında ve sivil yerleşimin olduğu bölgelerde, stratejik hedeflerin imha edilmesinde etkin olarak kullanılabilir.

Ayrıca Minyatür Bomba, Akıncı TİHA ve Aksungur SİHA, Hürjet ve TFX tarafından da kullanılacak. Aynı anda 4 bomba taşıyan salan ise yerli olarak geliştirildi.

Minyatür Bomba Hakkında Diğer Haberlerimize Ulaşmak için:

https://www.tdefenceagency.com/minyatur-bomba-f-16-atis-testleri-basariyla-suruyor/

https://www.tdefenceagency.com/boeing-minyatur-bomba-icin-22-milyar-dolarlik-siparis-aldi/

Twitter

Etkinlik Takvimi