Haberler Hava Haberleri

Bayraktar TB-2’den Aselsan CATS ile İlk Atış

Bayraktar TB-2 - CATS
Bayraktar TB-2 - CATS

Kanada’nın Wescam üzerinden MX-15 tipi kamera ve işaretleme sistemini Türkiye’ye ihracatına ambargo getirmesiyle birlikte Aselsan tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen CATS ile Baykar tarafından cevap gecikmedi. Bayraktar TB2 Taktik İnsansız Hava Aracı, ASELSAN tarafından geliştirilen CATS kamera sistemini kullanarak hedefini işaretledi ve ilk atışını gerçekleştirdi.

Bayraktar TB2 ve CATS

Türkiye’nin milli SİHA’sı Bayraktar TB2, henüz entegrasyon çalışmaları devam eden Aselsan CATS elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi ile önemli bir teste imza attı. Baykar Uçuş ve Eğitim Merkezi’nden kanatlarında Roketsan tarafından geliştirilen MAM-L (Mini Akıllı Mühimmat) cansız mühimmatlarıyla havalanan Bayraktar TB2, milli kamera sistemi CATS tarafından yapılan lazer hedefleme ile başarılı bir atış gerçekleştirdi.

Bayraktar TB2’den atılan lazer arayıcı başlığa sahip MAM-L, Saroz Körfezi’ndeki Hedef Adası’na yerleştirilen hedefi, CATS tarafından yapılan lazer işaretleme ile yüksek irtifa ve uzak mesafeden tam isabetle vurdu.

 Test uçuşları kapsamında CATS’in yüksek hızla hareket eden hedefleri kitleme ve takip özellikleri denendi. Milli kamera sistemi tüm testleri başarıyla geçti. CATS’in kullanıcı arayüzünde “Milli Teknoloji Hamlesi” mesajı da yer alıyor.

Baykar Uçuş ve Eğitim Merkezi

Aselsan CATS (Common Aperture Targeting System)

ASELSAN CATS

CATS, İnsansız Hava Araçları (İHA), helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı hava platformları için geliştirilmiş olan, yüksek performanslı bir elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemidir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın