Haberler Hava Haberleri

Bayraktar TB2’yi Google’da En Fazla Aratan Ülke Ermenistan Oldu!

Özellikle Azerbaycan’ın Karabağ zaferine önemli katkı sunan Türkiye’nin Silahlı İnsansız Hava Aracı Bayraktar TB2, son dönemde tüm dünya tarafından dikkatle takip edilir hale geldi.

Son dönemde adından çokça söz ettiren Türkiye’nin Silahlı İnsansız Hava Aracı Bayraktar TB2’yi en çok Ermeniler merak etti. Bayraktar TB2, Google’da son 1 yılda en fazla Ermenistan’dan aratıldı. Ermenistan’ı Azerbaycan ve Türkiye izliyor.

SAVAŞ DÖNEMİNDE ARAMA SIKLIĞI ZİRVEYE ÇIKTI

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmaların başladığı 27 Eylül 2020 tarihinde, Bayraktar TB2 ile ilgili aramalarda büyük artış yaşandı. Çatışmaların şiddetlendiği 4-10 Ekim arasında internette Bayraktar TB2 araması zirveye çıktı.

TB2’Yİ EN ÇOK ARATAN ÜLKELERİN SIRALAMASI ŞU ŞEKİLDE;
  1. Ermenistan
  2. Azerbaycan
  3. Bosna Hersek
  4. Türkiye
  5. Özbekistan
  6. Güney Kıbrıs
  7. Bangladeş
  8. Litvanya
  9. Yunanistan
  10. Slovakya

KAYNAK: TRT HABER

Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı

Bayraktar İnsansız Hava Aracı Projesi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin havadan keşif gözetleme ve hedeflerin etkisiz hale getirmesi ihtiyacı doğrultusunda yürütülmekte olup, İHA üretimi Baykar Makina tarafından yapılmaktadır.

Orta İrtifa ve Uzun Menzil (MALE Medium Altitude Long Endurance) sınıfı İHA konseptine uygun olarak geliştirilen Taktik İnsansız Hava Aracı Sistemi, milli ve özgün tam otomatik uçuş kontrol özellikleri, üç yedekli uçuş kontrol sistem mimarisi, özgün seyrüsefer ve sensör füzyonu uygulamaları ile dünya klasmanında en ileri teknolojik seviyede geliştirilmekte olan keşif ve gözetleme araçlarından birisidir.

Bayraktar İHA Sistemi, 24.000 feet operasyonel uçuş irtifası, 24 saat uçuş süresi, 150 km haberleşme menzili, 70 knot seyir hızına sahiptir. 12m kanat açıklığı, 650 kg. maksimum kalkış ağırlığı ve 55 kg faydalı yük taşıma kapasitesine sahiptir.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından operasyonel olarak kullanılmakta olan Bayraktar TB2, MAM ve MAM-L mühimmatları ile UMTAS füzelerini kullanabilmektedir.

Baykar tarafından geliştirilerek kullanıma sunulan Bayraktar TB 2 Taktik S/İHA Sistemi, kullanıcıya tüm çözümleri bir arada sunan bütünleşik ağ tabanlı bir sistem mimarisidir. Sistem, Bayraktar TB2 S/İHA Platformu, Yer Kontrol İstasyonu, Yer Veri Terminali, Uzak Görüntü Terminali, İleri Üs ve Jeneratör ile Römork modüllerinden oluşur. Tüm sistem yerli ve milli olarak üretilmektedir.

Etkinlik Takvimi