Haberler Uzay Haberleri

Birleşik Krallık Savunma Uzay Stratejisi’ni Oluşturdu

Ulusal Uzay Stratejisi’nin geçen yıl Eylül ayında yayımlanmasının ardından, Savunma Uzay Stratejisi (DSS), savunmanın sürekli büyüyen tehditler çağında Birleşik Krallık’ın uzaydaki ulusal çıkarlarını nasıl koruyacağını, sektör genelinde büyümeyi nasıl teşvik edeceğini ve İngiltere yüksek vasıflı işleri destekleyeceğini özetliyor.

Yeni 1,4 milyar sterlinlik yatırımın bir parçası olarak, önümüzdeki on yıl içinde 968 milyon sterlin, ISTARI Programı olarak bilinen askeri operasyonlar için daha fazla küresel gözetim ve istihbaratı desteklemek için çok uydulu bir sistem sunmayı taahhüt edecek. 61 milyon £ daha, uzaydan Dünya’ya süper hızlı geniş bantla eşdeğer bir hızda veri sağlamak için son teknoloji lazer iletişim teknolojisini keşfedecek.

Uzay savunmasına yapılan bu önemli yatırım, Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri’ne ve müttefiklerine stratejik iletişim hizmetleri sağlayarak, halihazırda İngiltere’nin Skynet uydu haberleşme kabiliyetini yükselten mevcut 5 milyar sterlinin üzerindedir.

Savunma Bakanı Ben Wallace:

Savunma alanı hedeflerimizin sınırlarını zorlamaya, askeri dayanıklılığımızı arttırmaya ve ulusumuzun güvenliğini güçlendirmeye devam etmemiz çok önemli.

Bu önemli yatırım, İngiltere’nin uzay inovasyonunun ön saflarında ve rakiplerimizden bir adım önde olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.

Müttefiklerimiz ve NATO ile yakın uluslararası işbirliği sayesinde DSS, İngiltere’nin uzay çıkarlarımızı nasıl koruyacağını, istikrar inşa edeceğini, dayanıklılığı artıracağını ve çatışmaların uzaya yayılmasını nasıl önleyeceğini özetliyor. DSS’nin bir parçası olarak, istihbarat, gözetim, durumsal farkındalık ve komuta-kontrol için en ileri teknolojileri sağlamak üzere 1,4 milyar sterlinlik projelere ek olarak, mevcut yatırımlarla finanse edilen bir dizi destekleyici program başlatılacak.

MINERVA

Önümüzdeki dört yıl içinde 127 milyon sterlin daha yatırım yapılması, uzayı kara, hava, deniz ve siber ile bütünleştirmek için tasarlanmış bir uydu ağı geliştirecek. Operasyonel bir konsept göstericisi olan yeni program “MINERVA”, Birleşik Krallık’ın cephe askeri karar alma sürecini desteklemek için Birleşik Krallık ve müttefik uzay varlıklarından özerk olarak veri toplama, işleme ve yayma yeteneğini sunacak. Program üzerinde çalışmalar çoktan başladı ve MINERVA, kurulan İngiltere Uzay Komutanlığı altında bir araya getirilecek ve 968 milyon sterlinlik ISTARI Programının temelini oluşturacak şekilde geliştirilmiş ve test edilmiş bir sistem sunacak.

PROMETHEUS 2

Alton’daki In-Space Missions Ltd tarafından tasarlanan ve bir araya getirilen iki küçük uydu (30cm x 20cm x 10cm), bir ayakkabı kutusunun boyutuyla karşılaştırılabilir, GPS, radyo sinyalleri ve gelişmiş görüntüleme yoluyla izleme için bir test platformu sağlayacak ve savaş müttefiklerimizle daha işbirlikçi ve bağlantılı bir uzay iletişim sisteminin önünü açacak.

Bu uydular, Portsmouth yakınlarındaki Savunma Bilim ve Teknoloji Laboratuvarı sahasında odaklanan yer sistemlerinin geliştirilmesi yoluyla MOD’un hem yörüngede hem de yerdeki bilim ve teknoloji faaliyetlerini destekleyecektir.

Hava Şefi Mareşal Sir Mike Wigston:

Bu strateji ile Savunma Bakanlığı, Birleşik Krallık’ın uzaydaki çıkarlarını koruyacak ve teşvik edecek ve uzayın herkesin yararına olmasını sağlamak için bir araya gelen benzer düşünen ulusların ve örgütlerin koalisyonunda öncü bir rol üstlenecektir.

Ayrı bir gelişmede, Oxford Space Systems bugün 4 milyon sterlinlik bir yatırım turu açıkladı ve bu da nihai tamamlanmaya tabi olarak yenilikçi (WRA) antenlerinin yapımını hızlandıracak. Savunma Bakanlığı ile işbirliği içinde çalışan ve İngiltere risk sermayesi yatırımcıları ve Ulusal Güvenlik Stratejik Yatırım Fonu tarafından desteklenen proje, 50’ye kadar yeni iş yaratacak. Teknoloji, hava koşullarından veya gün ışığından bağımsız olarak küçük uydu dünya gözlem görevlerinden yüksek çözünürlüklü görüntülemeye olanak sağlayacak.

İngiltere, 1988’den beri sürekli olarak uzayda faaliyet gösteriyor ve dünya lideri bir egemen uydu iletişim yeteneğine sahip. Temmuz 2021’de kurulan İngiltere Uzay Komutanlığı, Savunma alanı yaklaşımımıza öncülük edecek, ülkenin uzay sektörünün enerjisini ve uyarlanabilirliğini kullanacak, entegrasyonu, yeniliği teşvik edecek ve günlük uzay operasyonlarını tek bir komuta altında yürütecek.

DSS, 2021 Entegre İncelemesinde belirtilen hedefleri pekiştiriyor; esneklik oluşturmak, geleceğin uluslararası düzenini şekillendirmek; bilim ve teknoloji yoluyla stratejik avantajı sürdürmek; yurtiçinde ve yurtdışında güvenlik ve savunmayı güçlendirmek.

About The Author

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

 • Hi, my name is Eric and I’m betting you’d like your website tdefenceagency.com to generate more leads.

  Here’s how:
  Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you as soon as they say they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re still there at tdefenceagency.com.

  Talk With Web Visitor – CLICK HERE http://talkwithwebtraffic.com for a live demo now.

  And now that you’ve got their phone number, our new SMS Text With Lead feature enables you to start a text (SMS) conversation – answer questions, provide more info, and close a deal that way.

  If they don’t take you up on your offer then, just follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

  CLICK HERE http://talkwithwebtraffic.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

  The difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour means you could be converting up to 100X more leads today!

  Try Talk With Web Visitor and get more leads now.

  Eric
  PS: The studies show 7 out of 10 visitors don’t hang around – you can’t afford to lose them!
  Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE http://talkwithwebtraffic.com to try Talk With Web Visitor now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://talkwithwebtraffic.com/unsubscribe.aspx?d=tdefenceagency.com

 • Hello, my name’s Eric and I just ran across your website at tdefenceagency.com…

  I found it after a quick search, so your SEO’s working out…

  Content looks pretty good…

  One thing’s missing though…

  A QUICK, EASY way to connect with you NOW.

  Because studies show that a web lead like me will only hang out a few seconds – 7 out of 10 disappear almost instantly, Surf Surf Surf… then gone forever.

  I have the solution:

  Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. You’ll know immediately they’re interested and you can call them directly to TALK with them – literally while they’re still on the web looking at your site.

  CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works and even give it a try… it could be huge for your business.

  Plus, now that you’ve got that phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation pronto… which is so powerful, because connecting with someone within the first 5 minutes is 100 times more effective than waiting 30 minutes or more later.

  The new text messaging feature lets you follow up regularly with new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship.

  Everything I’ve just described is extremely simple to implement, cost-effective, and profitable.

  CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business, potentially converting up to 100X more eyeballs into leads today!

  Eric
  PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=tdefenceagency.com

 • Cool website!

  My name’s Eric, and I just found your site – tdefenceagency.com – while surfing the net. You showed up at the top of the search results, so I checked you out. Looks like what you’re doing is pretty cool.

  But if you don’t mind me asking – after someone like me stumbles across tdefenceagency.com, what usually happens?

  Is your site generating leads for your business?

  I’m guessing some, but I also bet you’d like more… studies show that 7 out 10 who land on a site wind up leaving without a trace.

  Not good.

  Here’s a thought – what if there was an easy way for every visitor to “raise their hand” to get a phone call from you INSTANTLY… the second they hit your site and said, “call me now.”

  You can –

  Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

  CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

  Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better!

  That’s why we built out our new SMS Text With Lead feature… because once you’ve captured the visitor’s phone number, you can automatically start a text message (SMS) conversation.

  Think about the possibilities – even if you don’t close a deal then and there, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

  Wouldn’t that be cool?

  CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

  You could be converting up to 100X more leads today!
  Eric

  PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=tdefenceagency.com

 • I was extremely pleased to discover this page. I want to to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely appreciated every part of it and I have you bookmarked to look at new information on your web site.