Deniz Haberleri Haberler

Devasa Gemilerden, Özel Balık Çiftliklerine Kadar Birçok Projeye Tasarım HizmetiSunuyorlar

Yüksek katma değerli gemiler için tasarım ve mühendislik çözümleri sunan bir gemi tasarımofisi olan Artı Mühendislik’te projeler genellikle platform seviyesinde oluyor. Birçok feribot,kimyasal tanker, yüzer enerji santrali, yolcu gemileri ve genel kargo gemilerinin A’dan Z’yetüm tasarımlarını gerçekleştiriyorlar. Artı Mühendislik kurucu ortağı ve İstanbul DenizcilikTeknolojileri Kümelenmesi Başkanı Gökhan Ulusoy, Artı Mühendislik bünyesindegerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi verdi.İçinde mega yatlar, balık çiftlikleri, balıkçılık gemileri bulunan bir tasarım…Birçok farklı projede birden yer alabildiklerini vurgulayan Gökhan Ulusoy, “Birçok feribot,kimyasal tanker, yüzer enerji santralleri, yolcu gemileri ve genel kargo gemilerinin A’dan Z’yetüm tasarımlarını gerçekleştirmekteyiz. Bazen de ana tasarımını yapmadığımız farklıprojelerde yardımcı tasarımcı olarak çalışmaktayız. Detay tasarım, imalat projelerininoluşturulması gibi işler yapmaktayız. Örneğin Norveç’ten gelen bir projenin detay çözümleriniüretmekteyiz. Bunların içinde mega yatlar, balık çiftlikleri, balıkçılık gemileri, purse seiners tipikuzey Avrupa denizlerinde avlanan balıkçı gemilerinin yer aldığı projelerin detay tasarımlarınıyapmakta ya da o tasarımlara ilave iş gücü olarak katkıda bulunmaktayız” dedi.

25 yıl boyunca bakım gerektirmeyecek dünyadaki ilk otonom sistem çelik balık çiftliğiÜzerinde çalıştıkları projeler hakkında bilgi veren Ulusoy, şöyle konuştu: “Şu andaTeknopark’ta aynı anda yürütmekte olduğumuz 3 projemiz bulunmaktadır. Bunlardan ilkiCumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı’nın (SSB) açtığı 200 ton kapasiteli akaryakıtgemisinin tasarımıdır. Bu tasarımı bitirmek üzereyiz, Altınova’da Özata Tersanesi’nde ilketapta 4 adet olarak inşa edilmektedir. Bunun haricinde bir mega yat projemiz bulunmaktadır.Mega yatta detay dizayn anlamında hizmet vermekteyiz. Bir başka projemiz de balık çiftliğiprojemiz… Bu proje dünyada ilk otonom sistem, çelik bir balık çiftliğidir. 72 metre çapında, 50metre yüksekliğinde silindirik bir yapıya sahip olan bir çiftlik, 25 yıl boyunca bakımgerektirmeyecek.”“Otomatik yemleme sistemi dahi bulunuyor”Balık çiftliği projesi hakkında detaylı bilgi veren Ulusoy, “Balık çiftliği balıkların yetiştirildiği,büyütüldüğü ardından hasat edildiği yapılara denmektedir. Genellikle balık çiftliklerindesomon balıkları üretilmektedir. Yerli balık çiftlikleri genelde bir körfezde çembersel bir ağiçindedir ve elle ya da ilkel yöntemlerle balıklar beslenmektedir. Ancak bizim üzerindeçalıştığımız sistemde, çelik bir yapı içerisinde, açık denizlerde dahi çalışılabilecek zorlu denizkoşullarına dayanıklı bir sistem geliştirilmiştir. Aynı zamanda bu otonom, üzerinde otomatikyemleme sistemleri olan bir çiftliktir… Bunun ana tasarımı Norveçli bir firma tarafındanyapılmıştır, bizim katkımız detay tasarımlardır. İmal edilebilmesi için gerekli olan tasarımlartamamlanmaktadır. Özetle onlar konsepti geliştirdiler, ana resimleri ve başlıca tasarımlarıoluşturdular, geriye kalan, geminin imal edilebilmesi için gerekli tüm detay tasarımçalışmalarını biz yaptık” diye konuştu.“200 ton motorin akaryakıt gemisinin alt yüklenicisi olduk”Çalıştıkları askeri akaryakıt gemisi projesinin ise hidrostatik, hidrodinamik, mukavemetsistem tasarımları dahil olmak üzere A’dan Z’ye tüm tasarımlarını yaptıklarını dile getirenUlusoy, şöyle konuştu: “3 boyutlu tasarımlarını yaparak imalat resimlerini oluşturmaktayız.Bizim yaptığımız bilgiler ışığında tersane imal etmektedir. Bu akaryakıt gemisi 200 tonmotorin, 36 ton tatlı su taşıyabilmektedir. Diğer büyük gemilerin yakıt ihtiyacını karşılamak

için üretilmiş bir gemidir. Bu proje gemi, SSB’nin açtığı bir ihale sonucunda Desan-Özata işortaklığı tarafından alınmıştır. Biz de bunun tasarım alt yüklenicisi olduk.”

“İstanbul Denizcilik Teknolojileri Kümelenmesi ile kamuda bilinirliği artırmak istiyoruz”Aynı zamanda İstanbul Denizcilik Teknolojileri Kümelenmesi’nin Başkanı olan GökhanUlusoy, kümelenmenin faaliyetleri hakkında şu bilgileri verdi: “İstanbul Denizcilik TeknolojileriKümelenmesi’nin kuruluş amacı üyeler arasında iş birlikleri oluşturmak, sektörde karşılaşılansorunları güç birliği ile çözebilmek, lobi faaliyetleri oluşturmak, kamuda bilinirliği artırmak vebu alana dikkat çekmek… Kümelenmemiz, başta gemi tasarım ve elektrik-elektronik firmalarıolmak üzere denizcilik sektöründe teknoloji üreten tüm firmalara açıktır. Tüzük gereği kobiölçeğinden büyük firmalar kabul edilmemektedir.”

Etkinlik Takvimi