Haberler Jeopolitik

Erdoğan: Birleşmiş Milletler’in Merkezi İstanbul Olsun

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün (21 Eylül 2020) Birleşmiş Milletler’in kuruluşunun 75’inci yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen üst düzeyli toplantıya video mesaj gönderdi.

Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) sistemini yeniden etkin kılmak için öncelikle Güvenlik Konseyinin reforma tabi tutulması gerektiğini belirterek; “7 milyarı aşkın insanın kaderini 5 ülkenin insafına bırakan bir Konsey yapısı, adil de sürdürülebilir de değildir. Demokratik, şeffaf, hesap verebilir, etkili ve adil temsile dayalı bir Konsey mimarisi, insanlık için tercihten öte zorunluluk halini almıştır.” dedi.

“Ortaya konulan ideallere rağmen BM sistemi ne çatışmaları önlemede ne başlayan çatışmaların bitirilmesinde etkili olabilmekte.”

Erdoğan Doğu Akdeniz ile ilgili de açıklamalarda bulundu

“Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi yok sayıp ısrarla kendi tezlerini, haritalarını kabul ettirmeye çalışanlar diplomasi masasına yaklaşmaya başladı”

BM Merkezi İstanbul Olsun

Erdoğan: “Kıtaların kavşak noktası İstanbul’un bir Birleşmiş Milletler merkezine dönüşmesi de küresel barış ve istikrar çabalarına destek verecektir.” dedi.

Etkinlik Takvimi