Haberler Hava Haberleri

F-35 Şimşek Sorunu Ortaya Çıktı

Hollanda'ya ait F-35
Hollanda'ya ait F-35

F-35 Şimşekli havalardan uzak durmak zorunda

Yeni F-35 avcı uçağı gök gürültüsüne dayanamıyor. Pilotlar, büyük bir yay çizerek gök gürültüsü hücrelerinin etrafından uçmak zorunda. Park edilmiş uçaklar mecburen bir hangarda tutulmalıdır.

Hollanda Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan F-35’in satın alınmasıyla ilgili bir ilerleme raporunda yer alıyor.
Hata, bu yıl nisan ayında ortaya çıktı. 4 adet F-35 Müşterek Taarruz Uçağında yakıt tankı borularının etkilendiği tespit edildi. Bu kötü durum; Yıldırım çarpması durumunda uçaktaki yakıt buharının patlama riskini artırıyor.

Mühendisler, Hollanda F-35’lerinin borularında hasar gördüğünü keşfetti. Fırtına yakınında uçmaya hemen bir yasak getirildi. O zamandan beri, yıldırım düşme şansı “minimumda tutulmalıdır” tavsiyesi verildi.

Pilotlar, büyük bir dönüşle bilinen gök gürültüsü hücrelerinin etrafında uçmak zorundalar. Rapor, 46 kilometreden fazla olan 25 deniz mili yarıçapından bahsediyor. Yerdeki uçak, fırtına sırasında bir sığınak veya paratoner ile 10 deniz mili (18,5 kilometre) içinde korunmalıdır.

Hollanda’ya ait F-35

Raporda: “Hollanda bu tavsiyeyi uygulamak için tedbir alacak” denildi.
Sorunun nedeninin daha fazla araştırılması için ABD’deki uçağın inşasını koordine eden Ortak Program Ofisine rapor sunulacak.

Hollanda 46 adet F-35 sipariş etti. İlk uçak, 2019’un sonunda Leeuwarden Hava Üssü’ne indi. Leeuwarden’de şuan dört adet F-35 bulunuyor.

Hollanda bu yıl üç, 2021’de sekiz, 2022’de on, 2023’te yedi ve 2024’te kalan altı uçak daha envanterine katacak.Toplam satın alma bütçesi için 6 milyar Euro’dan fazla ödenecek. Bu Hollanda tarihindeki en büyük satın alım. Fakat birim fiyatı düşüyor. Hollanda, teslimatların sonuna kadar yatırım bütçesinden 179 milyon euro eksiltmeyi umuyor. 2013’te tek bir Müşterek Taarruz Uçağı 86.1 milyon dolara mal oldu. Bu, bu yıl 70,8 milyon dolara düştüğü belirtildi.

Hollanda medyası, F-35 projesinin yıllarca mecliste tartışıldığını, maliyet aşımı ve uzun gecikmelerle karşı karşıya kaldıklarını ayrıca f-35 projesinde sorunlar olduğunu kabul ettiklerini söylüyor fakat onca yaşanan probelemlere rağmen uçaktan ve performansından memnun olduklarını da belirtiyorlar.

About The Author

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın