Haberler Hava

F-35B ve F-35C afterburner ısı sorunu

F-35 afterburner (artyakıcı) kullanırken ciddi sorunlardan muzdarip.

İsviçre hükümetinde savunma ihaleleriyle görevli bir departman, F-35 ile ilgili bir soruna değindi. Motorun afterburner’ı uçağın arka tarafında aşırı ısınmaya neden oldu.

Askeri İstihbarat Servisi, F-35 jetleri ile ilgili ‘ciddi’ bir sorun diye bahsederek dahili bir rapor hazırlayıp İsviçre Federal Savunma Bakanlığı’na bildirdi.

‘’F-35B ve F-35C jetleri, afterburner kullanırken ciddi sorunlardan muzdariptir. F35 afterburner sorunu, uçağın arka tarafında aşırı ısı artışına neden olduğu gözlemlenmiştir.

F-35 Afterburner

Bir jet motorunun afterburner bileşeni süpersonik uçuş kalkış ve savaş durumlarında itme kuvvetinde bir artış sağlar.

Afterburner egzozundan gelen ısı, F-35 B/C jetlerinin radar emici malzemesinden (RAM) ve yatay kuyruk yüzeylerinden ve patlamasında kabarcıklanma (“bubbling and blistering”) yaşanmasına neden olmaktadır.

Arka kuyruk yüzeyi derisinin içine gömülü hassas sensörler de hasara karşı zayıftır.

Aynı zamanda ABD ordusuda 2011’de aynı sorunla karşı karşıya olduğunu bildirdi: F-35B ve F-35C 1.3 mach ve 1.4 mach hızlarına ulaşabilmek için afterburnler’larını kullanarak kendilerine zarar verdi.

Olaya takiben, Deniz Piyadeleri F-35B pilotlarının, 1.3 mach’ta toplam 80 saniyeden fazla veya 1.4 mach’ta 40 saniyeden fazla afterburner kullanmamasını gerektiren bir değişikliğe gidildi. F-35C için ise 1.3 mach’ta 50 saniyeye sahiptir. Kuyruk bölgesini soğutmak için üç dakikalık afterburner uçuşun, afterburner töleransını sıfırlaması önerildi.

İsviçre F-35A’nında problemsiz olup olmadığından emin değil. ‘’B ve C tarafından bilinen bu zorluklar İsviçre ordusunun satın alabileceği model A’da mevcut mu? ABD Hava Kuvvetleri ve çoğu ihracat müşterisi için tasarlanan versiyon olan F-35A’nın süpersonik yeteneklerini sorgulama hakkına sahibiz’’ dedi.

F-35 uçaklarının şu ana kadar birçok problemine çözüm getirilmesine ve tam oranlı üretime geçme hedefine bir yıl kalmasına rağmen, halen Kategori-1 seviyesi problemler ortaya çıkmakta. Sorun sorulduğunda, üretici Lockheed Martin şöyle söyledi: ‘’Afterburner tarafından yayılan ısı, afterbuner B ve C modelleri ile aynı özelliklere sahip olmayan F35A için herhangi bir sorun yaratmıyor. F-35A afterburner ve süpersonik uçuşta sorgulanmaz.’’

Referans: https://www.defenseworld.net/news/26992/Swiss_Internal_Report_Flags_F_35_Afterburner_Issue#.Xr7K_dZxdEY

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın