Kara Araçları Türk Savunma Sanayi Ürünleri

FNSS Kaplan STA (Silah Taşıyıcı Araç)

KAPLAN STA,  modern savaş sahasında ana muharebe tanklarını desteklemek amacıyla kullanılması için FNSS tarafından geliştirilen, muhtelif alt sistemlerin entegrasyonu ile de birçok farklı görev konseptine uygun kullanılabilen zırhlı muharebe aracıdır.

KAPLAN STA, Türk Silahlı Kuvvetlerinin caydırıcı ve vurucu gücünü arttırmak amacıyla FNSS tarafından, göreve özel, safkan araçlar olarak geliştirildi. Bu sürecin ilk adımı ise Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçlarının detaylı analizi ve istişaresiyle başladı. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Haziran 2013’te, STA Projesi için teklife çağrı dosyası yayınladı. Ayrıntılı görüşme ve değerlendirmelerin ardından, SSB ve FNSS arasında, 27 Haziran 2016 tarihinde sözleşme imzalandı.

Sözleşme 184’ü paletli (KAPLAN) 76’sı 4×4 tekerlekli (PARS) olmak üzere toplam 260 adet araç ve bu araçlar üzerinde kullanılmak üzere, silah kulelerini kapsamaktadır.

Aracın kalifikasyon testlerinin başlangıç tarihi, 3 Aralık 2018 oldu. Kalifikasyon testleri kapsamında, KAPLAN STA ; Hareket Kabiliyeti, Çevre Koşulları, EMI/EMC, Mayın ve Balistik Koruma ve Amfibi Kabiliyet Testlerinden başarıyla çıktı. Çevre Koşulları testlerinde, araçlar, -45° +55° sıcaklık aralığında nem ve depolama testlerine tabi tutuldu ve karlı arazi dâhil zorlu alanlarda performans testlerinden geçti. KAPLAN STA, 10.000 kilometre dayanıklılık sürüş testini başarıyla tamamladı.

KAPLAN STA’nın atış testleri ise

– Duran Araçtan Duran Hedefe Atış

– Duran Araçtan Hareketli Hedefe Atış

– Hareketli Araçtan Duran Hedefe Atış

olmak üzere, 3 farklı şekilde yapıldı.

FNSS Savunma Genel Müdürü ve CEO’su Nail KURT, 23 Haziran 2020 tarihine kadar Kara Kuvvetleri’ne 26 adet STA aracı teslim edildiğini açıklamıştı. FNSS, Tanksavar Füzeleri ile donatılan KAPLAN-10 araçlarının üretim faaliyetleri ile teslimatlarına hızla devam ediyor. Teslimatların 2022 yılına kadar tamamlanması planlanmaktadır.

KAPLAN STA Teknik Özellikler

KAPLAN STA, güncel savaş tehditlerine uygun olarak tasarlanmıştır. Zorlu arazi şartlarında harekat kabiliyetini yitirmemesi için 5 taşıyıcı teker üzerinde paletli yürür aksam ile dizayn edilmiştir. Bu sayede buzlu, çamurlu, gevşek ve asfalt gibi farklı arazilerde ton başına 21 beygir güç ile üstün hareket kabiliyeti sunmaktadır.

Gelişmiş burulabilen mil süspansiyon sistemi ile arazinin titreşimini üst seviyede absorbe edip personel ve mürettebata konfor sunar. Personel, zırhlı araca giriş çıkışı aracın arka bölümünde yer alan hidrolik sistemle indirilip kaldırılabilen rampadan yahut rampaya entegre edilmiş personel çıkış kapısından yapabilmektedir. Platformun üzerinde ise personel ve sürücü için yerleştirilmiş, sürücünün görüş açısını genişleten iki kapak mevcuttur. Sürücü kapağı, sürücünün aracın çevresini daha rahat görebilmesi için lazer korumalı cam periskoplar ile dizayn edilmiştir. Bununla birlikte isteğe göre araca sürücünün gece de aynı gündüz gibi sürüş yapabilmesini sağlayan gece görüş sistemi entegre edilebilmektedir. Ayrıca personel 360 derece durumsal farkındalık sistemi sayesinde aracın etrafını anbean denetleyebilmektedir.

Motor ve Yakıt Tankı Konumlandırması

Araca güç veren dizel motor ünitesi aracın ön bölümünde ayrı bir kompartıman olarak konumlandırılmıştır. Bu sayede hem motor kaynaklı olumsuzluklar personel ve mürettebat kabininden ayrılmış hem de motorun bakım onarımı yerleştirilen ayrı kapakçıklar ile sağlanabilmiştir. Motor gibi platforma yerleştirilen iki adet yakıt tankı da zırh plakalarıyla ayrılarak güvenlik zaafı oluşturmasının önüne geçilmiştir.

Amfibi Kabiliyet

Araç her ne kadar ağır bir zırhlı araç da olsa tasarımı onu amfibi sınıfa yerleştirmektedir. Kendi klasmanında nadir olan amfibi özelliğe sahip Kaplan 20, aracın giriş çıkış rampasının altında kabin bloğuna entegre iki adet su itki sistemi ile zenginleştirilmiştir. Bu itki sistemleri sayesinde araç hiç bir hazırlık gerektirmeksizin anında suya dalabilir, derin ve 1.5 metre sığ suda aktif manevra yapabilir ve ileri geri gidebildiği gibi aynı noktada dönüş de yaparak suda üstün hareket kabiliyeti sunar. Bu kabiliyete tam erişim olabilmesi için zırhın tamamı ve kapaklar su sızdırmaz contalarla donatılmıştır.

Kaplan STA modern savaş tehditlerine göre geliştirilmiştir. Zırh, güncel unsurlara göre dizayn edilip balistik kaynak tekniği ile imal edilmiştir.

Genel Bilgiler

Güç Ağırlık Oranı:21 Bg/ton
Motor:Dizel
Transmisyon:Tam Otomatik
Mürettebat Kapasitesi:5 (Komutan, Sürücü, Nişancı, Nişancı Yardımcısı ve
İlave Personel)
Uzunluk: 5.6m
Genişlik: 3m (Aktif Koruma Hariç)
Toplam Yükseklik (Kule hariç): 3.1m
Elektrik Sistemi:24 V
Süspansiyon Sistemi:Burulabilen Mil
Direksiyon Sistemi:Transmisyon Bağlantılı  

Beka

KBRN Koruma Sistemi
KBRN Tespit Sistemi
İklimlendirme Sistemi
Otomatik Yangın Bastırma
Modüler Zırh  
Aktif Koruma  
Mayın Korumalı Koltuklar  
Sis Havanları  

Hareket Kabiliyeti

Azami Yol Hızı:65 km/s
Sığ Su Geçişi:1.5 m
Azami Yol Menzili:525+ km
Azami Meyil Tırmanma:%70
Azami Yan Meyil:  %40
Hendek Aşma:1.8 m
Dik Engel Aşma:0.75 m  

Görev Ekipmanları

Sürücü Termal Görüntüleme Sistemi
Komuta Kontrol Bilgi Sistemi
Konumlama Seyrüsefer Sistemi
Telsiz Sistemi
İç Haberleşme Sistemi
Harici Güç Ünitesi

Kule Sistemleri

Ana Teçhizat:Güdümlü Anti-Tank Füzeleri ile teçhiz edilebilen uzaktan komutalı Anti-Tank Füze
ve 7.62 mm Makineli Tüfek
KAPLAN STA Silah Kulesi

Atış Kontrol Sistemi

Güdümlü Tanksavar Füzeleri Atış Kontrol SistemiTermal Kamera – Gündüz Kamera
Lazer Mesafe Ölçer
Nişancı Kontrol Sistemi
Stabilize Elektrikli Kule Sürüş Sistemi

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın