Deniz Haberleri Haberler

Güney Kore’nin Yara Savunma Sistemine Meteksan İmzası

Dünya genelinde deniz kuvvetlerinin ihtiyacına yönelik geliştirdiği “Yara Savunma Simülatörü” çözümü ile alanında en güncel ve modern çözüme sahip olan Meteksan Savunma, bu simülatörün müşterileri arasına, 2017 yılında imzaladığı sözleşme ile Güney Kore’yi de katmıştı. Güney Kore’de yerleşik bir firma ile birlikte 2019 yılında tamamlanan ilk Yara Savunma Simülatörü’nün ardından, Güney Kore Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı kapsamında, ikinci Yara Savunma Simülatörü projesi de başlatıldı. Yapımı yine Kore’de gerçekleştirilecek simülatör için, Meteksan Savunma, tasarım ve danışmanlık sözleşmesi imzaladı. Gelişme, 5 Temmuz’da duyuruldu.

Yara Savunma’nın ana amacı, gemide bir hasar olması durumunda, hareket kabiliyetini sağlamaya devam ederek, en yakın bakım/onarım limanına intikali sağlamaktır. Bu maksatla; oluşan hasar, en kısa sürede kontrol altına alınmalı ve giderilmelidir. Bunu gerçekleştirebilmek için ise gemi personelinin, istenen standartlara uygun yara savunma eğitimini alması gerekir ve bu eğitim, dünyada, Yara Savunma Simülatörü denilen gerçekçi bir eğitim ortamında yapılır.

Meteksan Savunma tarafından tasarlanan ve üretilerek anahtar teslim kullanıma sunulan Yara Savunma Simülatörü; gemi personeline, yara savunmaya hazır olma konusunda, uluslararası standartlara ve denizcilik standartlarına uygun bir eğitim ortamı sunuyor. Dünyada, bugüne kadar 4 farklı ülkenin deniz kuvvetleri, Yara Savunma Simülatörü ihtiyaçları için Meteksan Savunma’yı tercih etti. Bu durum, Meteksan Savunma’yı, dünyada Yara Savunma Simülatörü konusunda lider bir konuma çıkardı. Son dönemde, Yara Savunma Simülatörleri konusunda, dünya genelinde, uluslararası katılıma açık tüm ihaleleri Meteksan Savunma’nın kazanmış olması da liderlik pozisyonunu ispatlıyor.

Etkinlik Takvimi