Eğitim Uçağı Haberler Hava Haberleri

Hürjet İçin Önemli Bir Gelişme Daha Tamamlandı

Demir kuşu TAAC yapacak

Havacılık projelerinde ilk uçaktan önce tüm sistemler iron bird olarak adlandırılan ‘demir kuş’ta bir araya gelir. Elektrik, hidrolik sistemler test edilir. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından tasarlanan jet uçağı Hürjet için de demir kuş konusunda önemli bir adım atıldı.

TUSAŞ, Altınay Havacılık ve İleri Teknolojiler şirketi ile ortak bir şirket kurdu. TAAC Havacılık Teknolojileri (TAAC) adı verilen şirket, uçuş kontrol sistemleri, silah sistemleri ve test sistemleri alanında çalışmalara imza atacak.

Halen Ön Tasarım Gözden Geçirme Aşaması’nda olan projede sistem anahtar teslim olarak TUSAŞ’a verilecek. MSI Dergisi’nin 191’inci sayısında yer alan bilgilere göre, sistem Hürjet’in her türlü manevra koşulunda maruz kalacağı çevresel etkileri ve arıza senaryolarını, laboratuvar ortamında kurulacak test sistemleri üzerinden gerçek zamanlı uygulayarak, uçuş kontrol sisteminin yeterliliğini ölçmek amacıyla kullanılacak.

Söz konusu sistemlerin Türk mühendisler tarafından geliştirilecek olması, maliyetlerinin yüksek olması ve ihraç lisansları nedenleriyle tedarikte yaşanan sorunları çözmenin yanı sıra sektör için hedeflenen atılımda önemli bir adım olması bekleniyor. (MSI – www.savunmahaber.com)

Yazar Hakkında

Sadık Bilici

Sadık Bilici

Akdeniz Üniversitesi Ekonometri öğrencisi. Havacılık, teknoloji ve fitness tutkunu. Vatansever. Savunma ve havacılık ilgi ve bilgisiyle, aldığı ekonomi ve istatistik eğitimini birleştirip profesyonel analizler yapma arzusunda.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın
2020 Etkinlik Takvimi

Twitter