Deniz Haberleri Haberler Hava Haberleri Kara Haberleri

İsrail Gemiden Fırlatılan Balistik Füzesini Test Etti!

Söz Konusu Teste İlişkin Fotoğraf

Israel Aerospace Industries (IAI) gemiden fırlatılan balistik füzesini (LORA) okyanus üzerinde test etti. Sivil bir geminin üzerine yerleştirilen lançerden 2 adet LORA balistik füzesi fırlatılarak test işlemi gerçekleştirildi. Şirket yapılan testte iki farklı senaryoyu denediklerini açıkladı. Birincisi kısa menzilde 90 km uzaklıktaki hedefi vurmak, ikincisi uzun menzilde 400 km uzaktaki hedefi vurmaktı. Her iki hedefin de başarıyla vurulduğu belirtildi.

IAI füze ve uzay sistemleri genel müdürü Boaz Levy gazetecilere verdiği demeçte: “Sistem istenilen herhangi bir gemiye kurulabilir. Bu, hedefleme bilgilerini birçok kaynaktan alabilen bir saldırı silahı.” dedi.

LORA (Long Range Artillery Weapon System) 570 kilogram harp başlığına sahip, 5.2 metre uzunluğunda ve 625 milimetre çapında bir balistik füzedir. Savaş gemilerinde kullanılabilecek olması en büyük özelliği. Füzenin maksimum menzili IAI resmi sitesinde 430 kilometre olarak belirtilmiştir. Füzenin CEP değeri ise 10 metredir.

Söz konusu testin videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Kaynak: Turkish Defence Agency

Yazar Hakkında

Sadık Bilici

Sadık Bilici

Akdeniz Üniversitesi Ekonometri öğrencisi. Havacılık, teknoloji ve fitness tutkunu. Vatansever. Savunma ve havacılık ilgi ve bilgisiyle, aldığı ekonomi ve istatistik eğitimini birleştirip profesyonel analizler yapma arzusunda.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın
2020 Etkinlik Takvimi

Twitter