Haberler Hava Haberleri

Japonya Yeni Nesil Savaş Uçağı Üretimine 2031 Yılında Başlayacak

Aralık 2019'da Resmi Olarak Gösterilen Yeni F-X Uçağı

Japonya Savunma Bakanlığı, Japon parlamentosu (National Diet of Japan) üyelerine 2031 yılından itibaren Mitsubishi F-2 yerine yeni nesil yerli savaş uçaklarının yerini alması gerektiğini söyledi. Savunma Bakanlığı mali belgelerine göre yeni nesil uçağın prototip üretimine 2024 yılında başlanacak ve 2028 yılında ise uçuş testleri başlayacak. Uçuş testlerinden 3 yıl sonra ise (2031) uçağın düşük yoğunluklu üretimine başlanması planlanıyor. Bakanlık, 2035 civarı F-2’leri emekliliğe ayırarak yeni F-X uçaklarını filolara konuşlandırmış olacak.

Yine bakanlığın resmi belgelerine göre uçağın ilk tasarım maliyetleri için 103.2 milyon dolar kaynak ayrılmış. Uçağın motorlarının ağırlığı ve itiş güçleri hakkındaki çalışmaların ise 2020 yılı sonunda tamamlanması bekleniyor. Ayrıca hükümet en geç 2021 Ocak ayının sonuna kadar uçağın gövde üretimini yapacak şirketi seçmeyi planlıyor.

Japon Savunma Bakanlığı, F-X projesinde Japonya liderliğinde uluslararası iş birliği ve ortaklığa ihtiyaç duyulabileceğini yineledi. Bu bağlamda Mitsubishi Heavy Industries (MHI) ve IHI Corporation gibi yerel Japon şirketleri ana yüklenici olacak.

Uzun zamandır ortak arayışında olan Japonya için ABD ve Birleşik Krallık çeşitli tekliflerde bulunmuşlardı. ABD tarafından Lockheed Martin Japonya için; F-22 Raptor 5’nci nesil hava üstünlüğü avcı uçağının çift motor performansı ile çok rollü F-35A’nın teknolojisini barındıran (durumsal farkındalık, EOTS, sensör füzyonu, ağ merkezli harp, termal gizlilik vb.) hibrit bir modelini, Japonya ile birlikte geliştirmeyi teklif etmişti. Uçak Japonya için geliştirilecekti… Fakat Japonlar kendi uçaklarının teknolojisini yapmak istediklerinden ve projenin maliyeti gibi daha birçok sebepten ötürü teklifi kabul etmedi.

Bakanlığın yeni nesil çok amaçlı F-X uçağından istediği temel özellikler; stealth olması, gelişmiş elektronik harp yeteneğine sahip olması, gelişmiş sensörlere ve durumsal farkındalığa sahip olması, ve son olarak ABD ordusuyla birlikte çalışabilecek teknik altyapı.

Kaynak: Janes

Etkinlik Takvimi