Kara Özgün Yazılar

Mehmetçik-1’den MPT-76’ya Milli Piyade Tüfeğimiz

Gelişen teknolojiye ve modern çağın savaşlarına ayak uydurmak adına dünya devletleri, modern silahlara ve en yeni savaş gereçlerine ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak adına çeşitli Ar-Ge çalışmalarıyla modern savaşa uygun silahlar geliştirilmektedir.

Bu alanda ise en temel savaş aracı olan piyade tüfeği üretme ve geliştirme çabaları önemli bir yere sahiptir.Nedeni ise hafif,vurucu gücü yüksek, kolay taşınabilen, her türlü silah ekipmanı ile uyumlu, portatif ve bir o kadar da ucuz temel piyade savaş ekipmanı oluşturmaktır.

MPT-55K

Birçok ordu bu çalışmalara önem vermektedir. Muharebe alanında modern silahın önemini anlayan ordumuz ise bu alanda geri kalmayarak piyade tüfeği çalışmalarına başlamıştır.

Kıbrıs Harekatından beri kullanılan Heckler&Koch G3 piyade tüfeğinin modern savaşa uygun olmadığına kanaat getirilince 2008 yılında Makine Kimya Endüstrisi tarafından Mehmetçik-1 projesine  başlanmış ve 11 Temmuz 2010 tarihinde basın toplantısı ile halkımıza tanıtılmıştır.

Heckler&Koch HK G3 Kullanan Bir Asker

3 Temmuz 2011 yılında seri üretime geçileceği açıklanan Mehmetçik-1, Heckler&Koch HK-416’ya çalıntı derecesinde benzerliğinden dolayı Alman firmasının lisans sorunu kaynaklı üretilememiştir.

Mehmetçik-1
Heckler&Koch HK-416

Ancak MKE bunun üzerine çalışmalara hız vermiş ve 2014 yılında Milli Piyade Tüfeği-76’yı (MPT-76) üreterek ilk örneklerini Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim etmiştir.

ÖZELLİKLER

7.62×51 mm NATO mermisi kullanan, 4.100-4270 gram ağırlığa sahip, Picatinny ray sayesinde üzerine her türlü ekipman takılabilen, 406 mm namlu uzunluğu 1000 mm toplam uzunluğu ile; dakikada 600-700  atım yapabilen, 600 metre etkili 3800 metre azami menzile sahip bu piyade tüfeği Türk Silahlı Kuvvetlerine modern bir savaş ekipmanı sağlamıştır.

MPT-76

6 Yiv 6 Set ile çalışan; çift taraflı emniyet mandalı, kurma mandalı ve şarjör mandalı ile kullanıcıya kolaylık sağlayan, buna ek olarak sessiz kurma özelliğine sahip; emniyet, yarı otomatik, tam otomatik olmak üzere üç atış opsiyonu bulunan bir piyade tüfeğidir. Kısa çarpmalı, gaz piston hareketli, döner başlık kilitlemeli mekanizması ile AR-15 mekanizmasına benzese de Türk mühendisler tarafından geliştirilen emniyet sistemi sayesinde daha özgün bir piyade tüfeği olmuştur.

-40 °C ile 65 °C sıcaklık aralığında, çamurlu, tozlu, kumlu ve ıslak arazide çalışma özellikleriyle NATO’nun 42 testini geçebilen; tek piyade tüfeği olması onu muharebe sahasının modern ve etkili savaş ekipmanı olmasını sağlamıştır.

ÜRETİM

2014 yılının Ocak ayında 200 adet pilot olarak üretilerek Mayıs ayında Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilmiş ve yapılan testler neticesinde Eylül ayında envantere katılmaya başlamıştır. Ana yükleniciliğini MKE’nin ve Kale Kalıp’ın yaptığı MPT-76, Sarsılmaz firması tarafından da üretilmektedir.

MPT-76, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ; Jandarma Genel Komutanlığı ve Polis Teşkilatı tarafından da kullanılmaktadır.

Türk Kara Kuvvetleri Piyade Komandoları
Türk Deniz Kuvvetleri Amfibi Piyadeleri

ÖZELLİKLER:

Çap: 7.62 mm
Ağırlık: 4100-4270 Gram
Etkili menzil: 600 Metre
Atış Sürati: 600-700 Atım/dk
Namlu ömrü: 12.000-15.000 atım
Namlu türü: Soğuk Dövme Çelik
Mühimmat: 7.62×51 mm NATO
Uzunluk: 900 mm (Dipçik kapalı)
1000 mm (Dipçik açık)
Genişlik: 78 mm    Yükseklik: 213 mm
Şarjör: 20 Fişek kapasiteli Polikarbon şeffaf
Mermi çıkış sürati: 786-800 metre/saniye
Yiv-Set: 6 Yiv 6 Set
Çalışma Prensibi: Kısa çarpmalı, Gaz piston hareketli, Döner başlık kilitlemeli
Seri üretim: 2016-Günümüz
Üretim adedi:40.000+

Üretici: Makine Kimya Endüstrisi, Kale Kalıp, Sarsılmaz

Kullanıcılar:
Türkiye
Somali
Arnavutluk
Kuzey Kıbrıs

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • Şuan daha özel birimlere verildigini biliyorum ama herhalde bu silah önümüzdeki yıllarda tüm TSK envanterine girer tüm askerlerimiz bu silahı kullanır sizce bu ne kadar sürer tum askerlerimizin bu silahla donatılması ya da bu üretim sadece özel birimlere verilip geri kalan askerler için diğer silahlar kullanılmaya devam mı edilir