Kara Araçları Türk Savunma Sanayi Ürünleri

Otokar TULPAR Paletli Zırhlı Araç

TULPAR 4

TULPAR, yüksek ateş gücüne, modüler yapıya ve büyüme potansiyeline sahip, güncel ve gelecekteki operasyonel gereksinimleri karşılamak üzere farklı konfigürasyonlar oluşturulabilen çok amaçlı bir platformdur. Modüler tasarım yaklaşımı, farklı konfigürasyonlar için ortak gövde yapısı ve ortak alt sistemler kullanılabilmesini sağlamaktadır. TULPAR’ın farklı araç konfigürasyonlarının ortak alt sistemler ile görev yapabilmesi kullanım esnekliğini arttırmaktadır.

TULPAR’ın gövde önünde konumlandırılan güç grubu, 700 BG ile 1100 BG arasında güç sağlayabilen turbo şarjlı dizel motor ve otomatik transmisyon seçeneklerine sahiptir.Süspansiyon tasarımında dayanıklı ve güvenilir burulabilen mil sistemi kullanılmıştır. Her iki tarafta kauçuk kaplı, çift taşıyıcı tekerli yedi taşıyıcı teker bulunmakta ve Otomatik Palet Gergi Sistemi ile palet gergisi, değişen yol koşullarına göre sürücü bölmesinden ayarlanabilmektedir.

TULPAR’ın modüler yapısı, 7,62 mm ile 120 mm arasında insanlı veya insansız silah sistemleri, havan ve hava savunma sistemlerinin entegre edilmesine olanak sağlamaktadır.Aynı zamanda modüler gövde ile Hafif Tank, Zırhlı Muharebe Aracı, Zırhlı Personel Taşıyıcı, Keşif Aracı, Komuta Kontrol Aracı, Hava Savunma Aracı, Ambulans, Bakım ve Kurtarma Aracı, Havan Aracı ve diğer araç konfigürasyonlarına sahiptir.

TULPAR’ın tasarım önceliği; mayınlara, el yapımı patlayıcılara, kimyasal enerjili mühimmat, kinetik enerjili mühimmat ve KBRN tehditlerine karşı koruma sağlamaktır. Otokar’ın zırh ve mayın kiti çözümleri konusundaki tecrübesi optimum koruma çözümleri elde etmek için kullanılmaktadır. NATO STANAG 4569’a uygun olarak TULPAR araç tasarımının kara mayınlarına ve balistik tehditlere karşı koruma sağladığı, yapısal bütünlük ve mürettebat bekası açısından başarılı bir şekilde test edilmiş ve kalifiye edilmiştir. Durumsal Farkındalık Sistemi, algılayıcılar ve haberleşme sistemi mürettebatın farkındalığını arttırır. KBRN Koruma, otomatik yangın söndürme ve infilak bastırma sistemi standart donanım olarak sunulmaktadır.

ELEKTRONİK MİMARİ


TULPAR’ın dijital altyapısını oluşturan ARMATRONICS sayesinde yeni görev donanımları araca kolayca entegre edilebilmekte ve alt sistemlerin fonksiyonları gerçek zamanlı olarak izlenerek kontrol edilebilmektedir. TULPAR’ın Elektrik ve Elektronik mimarisi tüm araç konfigürasyonlarını ve bunlara ait alt sistemleri destekleyecek yapıya sahiptir.

TULPAR TEKNİK ÖZELLİKLER

About The Author

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın