Deniz Haberleri Haberler

Özel Haber: Türkiye’nin Yeni Sondaj Gemisinin Son Durumu!

Turkish Defence Agency olarak Türkiye’nin üçüncü ve yeni sondaj gemisinin son durumuna ait en güncel fotoğrafları çektik.

Galler ülkesinin Port Talbot kasabasında iki yıldır bağlı bekleyen “SERTAO” adlı sondaj gemisi için düzenlenen açık artırmaya katılan TPAO, devam eden pazarlıklar sonucu Şubat 2020’de gemiyi 37.5 milyon dolara satın almıştı. 2012 yapımı Sertao’nun piyasa değerinin 120 milyon dolar civarındaydı. Ülkemiz oldukça uygun fiyata bir sondaj gemisine daha sahip olmuş oldu. Port Talbot’un geminin iki yıldır beklemesinin yarattığı zararı azaltmak için satıcının teklife evet dediği bildirilmişti.

Samsung tarafından Güney Kore’de 2012 yılında inşa edilen ve 2015 yılına kadar Brezilyalı Petrobras şirketi tarafından kullanılan sondaj gemisi çok yüksek basınç ve sıcaklık altında dahi görevini yerine getirebiliyor. Fakat elbette Fatih ve Yavuz gibi sıfır sondaj gemilerimizle aynı performansı sergilemesi beklenmiyor. Bu sebeple geminin Fatih ve Yavuz sondaj gemilerinin aksine daha sığ bölgelerde kullanılması planlanıyor.

11 bin 400 metre derinliğe ulaşıp 3 bin metre sondaj yapabilen 61 bin DWT’lik Marshall Adaları bayraklı Sertao’nun uzunluğu 227, genişliği 42, draftı ise 12 metredir.

‘Sertao’ sondaj gemisinin yeni adı KANUNİ olarak belirlenmiştir. Böylece Türkiye 3 sondaj ve 2 sismik araştırma gemisi ile denizlerde enerji aramaları gerçekleştirecek.

Türkiye’nin milli çıkarlarını korumak için Doğu Akdeniz’de görev yapan Fatih ve Yavuz’a eşlik edecek 3. sondaj gemisi, 15 Mart 2020 tarihinde Galler’den Mersin Taşucu’na ulaşmıştı. Gemimiz o tarihten beri Mersin’de bakım ve hazırlık görmektedir. Gemi 2020 yılının sonuna doğru görevine başlayacak.

İşte KANUNİ sondaj gemimizin 24.08.2020 itibariyle son durumu:

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın