Deniz Haberleri Haberler

Pakistan MİLGEM (PN-MİLGEM) Projesinin İlk Korveti Denize İniyor |

Pakistan Deniz Kuvvetleri için dört adet MİLGEM Ada Sınıfı Korvetin inşasını kapsayan ve 6 Eylül 2018 tarihinde sözleşmesi imzalanan PN MİLGEM Korvet Projesi, başarıyla devam ediyor. Projede tasarım fazının tamamlanmasını müteakip ilk geminin inşasına 29 Eylül 2019 tarihinde TCG Kınalıada Korvetinin Teslim Töreni kapsamında düzenlenen ilk sac kesimi seremonisi ile resmen başlanmıştı. Pakistan Donanması’na teslim edilecek korvetlerden ikisinin üretimi İstanbul Tersanesi Komutanlığında, diğer ikisinin üretimi ise Pakistan’ın Karaçi Tersanesi’nde ASFAT A.Ş. ana yükleniciliğinde gerçekleştiriliyor. Projenin önemli bir adımını teşkil eden ilk geminin denize indirilme sürecini ise hem Pakistanlı kardeşlerimiz hem de biz merakla bekliyorduk ve kısa süre önce müjdeli haber geldi.

SavunmaSanayiST tarafından edinilen bilgiye göre; ilk korvet, 15 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek tören ile denize indirilecek. İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda düzenlenecek törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılması planlanıyor.

PN-MİLGEM Sınıfı Korvet Projesinde Neler Yaşandı?

Ana Yüklenici konumundaki ASFAT AŞ tarafından paylaşılan üretim süreci takvimine göre; proje başlangıç tarihi olan 11 Mart 2019 itibariyle, 1. ve 3. gemiler Türkiye’de 54. ve 66. aylarda, 2. ve 4. gemiler ise Pakistan’da 60. ve 72. aylarda tamamlanacaktı. İlk geminin inşa başlangıcı ile 4. geminin teslimi arasında 6 yıllık bir zaman farkı olması öngörülmüştü. 15 Ağustos tarihinde denize indirilecek 1. Korvetle beraber projede önemli bir kilometre taşı geride bırakılacak ayrıca Türk Savunma Sanayi deniz platformları konusundaki yetkinliğini uluslararası arenada bir kez daha ispatlamış olacaktır. Bu tarz süreçlerde yaşanan her bir adım kuşkusuz, Türkiye’nin kaliteli ve uygun ürünlerini donanmasına katmayı tasarlayan ülkeler için önemli bir delil niteliğindedir.

PN-MİLGEM’e dönecek olursak, proje kapsamında iş başı eğitimi alan 47 Pakistanlı mühendis ve teknisyen 3. PN-MİLGEM Korvetinin inşasında görev almıştır. Daha önce PN-MİLGEM Korvetlerinin 4.’sünün tasarımında bir dizi farklılıklar olacağı açıklanmıştı. Bu kapsamda ilk geminin inşası sırasında iş başı eğitim alan Pakistanlı mühendis ve teknisyenlere dördüncü gemiye kadar ADA Sınıfı Korvet tasarımı üzerinde değişiklik yapabilme kabiliyetinin kazandırılacağı ifade edilmişti. PN-MİLGEM Projesi ile Pakistan kendi özgün harp gemisini tasarlama ve inşa etme kabiliyetine sahip dünyadaki 11. ülke olacaktır. Türkiye’nin Pakistan’a kazandırdığı bu benzersiz kabiliyet, bir ülkenin başka bir ülkeye kolay kolay vermediği veya korvet-fırkateyn büyüklüğünde bir ürün yelpazesinde yüzlerce milyon dolara ulaşan bilgi transferi maliyeti çıkarıldığı çok önemli bir artıdır. Burada net bir şekilde ifade edebiliriz ki bunu ancak ve ancak kardeş kardeşine yapar. Kardeşlerimizle aramızın çok daha sıkı olmasını canı gönülden arzu ediyoruz.

PN-MİLGEM Sınıfı Korvetlerin karakteristik özelliklerine göz atacak olursak;

Boyu 108.2 m ve deplasmanı 2.926 tondur. Esasen İstif Sınıfı Fırkateynlerimizden sadece 5 m daha kısa ve 74 ton daha hafif bir geminin korvet yerine hafif sınıf fırkateyn olarak adlandırılması da daha doğru olabilir. Okyanus kıyısında bulunan Pakistan’ın açık denizlerde görevlendirmeyi tasarladığı korvetin de daha küçük olması beklenemezdi.

Gemilerin silah sistemlerini incelediğimizde;

Başta 1 adet 76mm Oto Melara Super Rapid top,

16 adet Milli Dikey Atım Sistemi (MDAS- VLS) Hücresi içine 4’lü paketler halinde yerleştirilebilen 60 km üzerinde menzilli Albatros NG veya namı diğer CAMM-ER füzesi yer alacak ve bu kapsamda toplamda 64 adet füze taşınabilecek. Bu alımla birlikte Pakistan Deniz Kuvvetleri Albatros NG’nin ilk müşterisi/kullanıcısı olurken, PN MİLGEM Korvetleri de bu yeni nesil orta menzilli aktif güdümlü hava savunma sisteminin kullanıldığı ilk suüstü gemisi haline gelmiştir. Füzelerde Aktif RF (radar) güdüm ve çift yönlü data link yer almakta olup, dolayısıyla hedefin aydınlatılmasına ihtiyaç duyulmamaktadırlar. Hedefe ilişkin angajman (konum, irtifa, sürat vb) bilgileri data link üzerinden füzeye uçuş sırasında da aktarılabilmektedir.

Albatros NG Füzeleri gemilerde yer alacak GENESİS ADVENT Savaş Yönetim Sistemi (SYS) ile entegre şekilde görev yapacaktır. Hatırlanacağı üzere daha önce PN-MİLGEM’lere Çin üretimi HHQ-16 Orta Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi entegre edilmesi planlanmış ancak Pakistan bu karardan henüz birkaç ay önce vaz geçtiğini ve Albatros-NG’de karar kıldığını açıklamıştı. Buradan milli üretim ADVENT’in de ne kadar esnek ve kullanışlı bir SYS olduğunu ve herhangi bir füzenin çok kısa süreli bir yazılım değişimiyle entegre olabildiğini net bir şekilde görebiliyoruz. Bu tarz artılar küçük gibi görünse de ülkelerin silah ve sistem tercihlerinde önemli yer tutmaktadır. SYS’ni almak isteyen ülkelere “Sistemimiz tamamıyla Ağ Destekli bir yapıya sahiptir ve sizin seçeceğiniz herhangi bir füze veya silahı en etkili şekilde kullanma kapasitesine sahip tir” diyebilmek halihazırda dünyada iki elin parmakları sayısında ülkenin sunabileceği bir kabiliyettir.

PN-MİLGEM’ler 2 adet 3’lü olmak üzere toplam 6 adet gemisavar füzesi lançerine sahiptir. Gemiler, Pakistan’ın milli ürünü olan ve çeşitli kaynaklarda 700 km menzile sahip olduğu dile getirilen 6 adet “Harbah” Satıhtan Satha (ASCM) veya Satıhtan Karaya (LACM) Füze Sistemi ile teçhiz edilecek. Sayının neden 6 olduğuna takılacağınızı bildiğim için hemen onu da açıklayalım. Harpoon’un ağırlığı 700, Atmaca’nın 800 kg iken Harbah’ın ağırlığının 1500 kg civarında olması beklenmektedir. Ağırlıktaki bu değişim tabi ki taşıma kapasitesine de yansımaktadır.

-Gemiler ayrıca 2 adet 3’lü torpido kovanı,

-2 adet 25 mm Aselsan STOP veya Muhafız Uzaktan Kumandalı Silah Sistemi ve

-10 Tonluk SH-3 Sea King veya Z-9EC Denizaltı Savunma Harbi Helikopteri için hangar ve platforma sahip olacaktır.

Yakın Hava Savunma Sistemi olarak ise yine Aselsan 35 mm Gökdeniz Sistemi açık kaynaklarda yer alan fotoğraflara yansımıştır.

DEFENCE TURKEY editörü İbrahim Sünnetçi Bey’in edindiği bilgiye göre PN-MİLGEM Korvetleri, ADA Sınıfına kıyasla 40 kişilik bir ilave personel kapasitesine sahip olacak ve gemilerde abdesthane ve küçük bir mescit yer alacak. Donanmamızda Ada Sınıfı Korvetler 80-90 kişi tarafından kontrol edilirken neredeyse aynı özellikteki gemilerin Pakistan Donanmasında %50 daha fazla personel tarafından yönetilmesi de Türk Bahriyelilerinin ne kadar bilgili, tecrübeli ve yetenekli olduğunu net bir şekilde göstermektedir.

Denizde kalma süresi 10 gün olan ADA Sınıfının aksine 15 gün denizde kalabilecek PN-MİLGEM Korvetleri aynı zamanda ADA Sınıfı Korvetlerde yer alan birçok önemli alt sistemi de bünyesinde barındıracaklar. Bunlardan bazıları ise; Havelsan ürünü ADVENT Savaş Yönetim Sistemi (SYS, ADVENT yazılımı Pakistan Deniz Kuvvetleri isterleri çerçevesinde uyarlanmaktadır), Aselsan ürünü SMART-S Mk2 3 Boyutlu Arama Radarı (3BAR), ALPER Seyir ve LPI (Düşük Yakalanma Olasılığı) Radarı, ARES-2N EDT (gemilerde AREAS-2NC ET Sisteminin de yer alması bekleniyor), Lazer İkaz Sistemi, HIZIR Torpido Kaçınma ve Aldatma Sistemi (TKAS) ve Ataletsel Seyrüsefer Sistemi (LN-270 INS/GPS), YALTES Entegre Platform Kontrol ve İzleme Sistemi (EPKİS, PİKET3000) ve Meteksan Savunma ürünü YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi (Sonar Sistemi için konsol ve kabinetler YALTES ürünü)’dir. ADA Sınıfı Korvetlerde 11 olan çok maksatlı operatör konsolu (MOC) sayısı PN-MİLGEM Korvetlerinde 13’e yükselmiştir.

Pakistan ayrıca 2021-22 yıllarında Çin’den 4 adet Type-054 A fırkateyni teslim alacaktır. Pakistan için her biri 350 milyon $’a mal olacak, 134 m uzunluğunda ve 4100 ton ağırlığındaki gemiler envantere girdiğinde donanmanın en yeni, en modern ve en büyük savaş platformu olacak. Çin’in 3. Fırkateyni kızağa koyduktan sadece 3 ay sonra denize indirmesi ise çok ayrı bir hikaye. Gerçekten “Nasıl?” diye sormamak elde değil. Type-054A’lar ve PN-MİLGEM’ler 2025 yılana kadar bir araya geldiğinde Pakistan’ın bölgesinde önemli bir deniz gücüne kavuşacağı aşikar. Kardeş devletimizin her alanda güçlenmesi için iş birliğimizde artarak devam edecek ve inşallah onların da envanterinde İstif Sınıfı Fırkateyn ve TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhriplerini göreceğimiz günlere ulaşacağımızı temenni ediyoruz.

Yazar: Murat YARALI

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın