Haberler Hava Haberleri Uzay Haberleri

Havacılık ve Uzay Teknolojilerindeki Son Gelişmeler Konferansı – RAST2023, Milli Savunma Üniversitesinde Başladı!

Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulu tarafından her iki yılda bir uluslararası düzeyde düzenlenen “Havacılık ve Uzay Teknolojilerindeki Son Gelişmeler Konferanslarının (International Conference on Recent Advances in Air and Space Technologies-RAST)” onuncusu Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğü-Yenilevent Yarleşkesi’nde başladı.

Başta Milli Savunma Bakanlığı olmak üzere Genelkurmay Başkanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Milli Savunma Üniversitesi, Savunma Sanayi Başkanlığı ve iştirakleri, TÜBİTAK temsilcileri ve araştırmacıları, ilgili alandaki özel sektör temsilcileri, mühendisler, Türk ve yabancı akademisyenler ile ülkemizde havacılık ve uzay alanında faaliyet gösteren savunma sanayi kuruluşlarının katılımı ile birlikte konferans kapsamında teknik sponsorluk desteği sağlayan IEEE, AIAA, AESS, GRSS, ISPRS ve UNISEC Global gibi havacılık ve uzay alanında faaliyet gösteren önemli kuruluşların temsilcileri de konferansa katılım sağladı.

RAST 2023 Konferansının ilk günü açılış oturumunda Hava Harp Okulu Dekanı Prof. Dr. Nurettin ACIR, Hava Harp Okulu Komutanı Hv.Plt.Tümg. Kadircan KOTTAŞ ve Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan AFYONCU tarafından açılış konuşmaları gerçekleştirilmiş, müteakiben konferansın davetli konuşmacıları Prof. Dr. Soon-Jo Chung (California Institute of Technology, ABD) tarafından “Sürü Uzay Araçları: Yapay Zekâ Kullanımının Avantajları ve Zorlukları” konulu ve Prof. Dr. Tatsuaki Hashimoto (Japan Aerospace Exploration Agency, Japonya) tarafından “Ay’a Yarı Sert İniş: Küçük Araçların Ay Keşfi İçin Zorlukları” konulu takdimler gerçekleştirilmiştir. Açılış oturumundan sonra, 5 ayrı salonda eşzamanlı olarak araştırmacıların hazırladıkları bildirilere ait sunumlar gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Bunun yanında fuaye alanında sponsor olan firmalar ile istekli diğer firmalar tarafından havacılık ve uzay alanında geliştirdikleri son teknolojileri ve bu alandaki çalışmaları tanıtılmakta, araştırmacılar, akademisyenler ve sektör temsilcileri arasında fikir alışverişleri gerçekleştirilmektedir.

Konferansın ikinci gününde Prof. Dr. Ruxandra Mihaela Botez (University of Quebec, Kanada) tarafından “Şekil Değiştiren İnsansız Hava Sistemlerinin Performans İyileştirme Yöntemleri” konulu ve Doç. Dr. Arif Karabeyoğlu (Koç Üniversitesi) tarafından “Türkiye’nin Uzaydan Beklentileri” konulu sunumlar gerçekleştirilecektir. Bunun yanında 19 farklı ülkeden 400 katılımcının iştirakiyle konferansa kabul edilen toplam 186 bildirinin sunumları 5 ayrı salonda devam edecektir.

RAST 2023 Konferansı ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.rast.org.tr web adresinden ulaşılabilmektedir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın