Haberler Kara Haberleri

Roketsan’dan Yeni Kaideye Monteli Cirit Platformu: YALMAN

YALMAN
YALMAN

Cumhurbaşkanı Erdoğan Roketsan Uydu Fırlatma, Uzay Sistemleri ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi ile Patlayıcı Hammadde Üretim Tesisi Açılış Töreni’nde çok önemli açıklamalarda bulundu.

Bu törenin yanı sıra çeşitli platformlar da görüntülendi. Onlardan biri ise YALMAN.

FNSS Kaplan 10 zırhlı aracı üzerine entegrasyonu yapılan YALMAN platformu ile bu araçtan Cirit, Umtas ve L-Umtas füzeleri atılabilecektir.

YALMAN

YALMAN platformuna entegrasyonu yapılmış füzeler:

-2 adet L-Umtas
-4’lü Cirit Füzesi

KAİDEYE MONTELİ CİRİT – KMC

CİRİT 2.75” Lazer Güdümlü Füze:


Taarruz helikopterlerinden hafif zırhlı/zırhsız, sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılan yüksek hassasiyetli ve maliyet etkin bir çözümdür.

Yeni nesil bir füze olan CİRİT, güdümsüz 2.75” roketler ile güdümlü tanksavar füzeleri arasındaki taktiksel boşluğu doldurmak amacıyla tasarlanmıştır.

Yüklemeyi kolaylaştıran yalıtımlı tüp içerisindeki CİRİT, ROKETSAN tarafından geliştirilmiş olan Akıllı Pod’dan atılabilmektedir.

Akıllı Pod MIL-A-8591, MIL-STD-1553 ve MIL-STD-1760 arayüzü ile uyumlu olup, CİRİT Füzesi’nin etkinlik zarfını artırmaktadır.Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi (UMTAS):

Öncelikli olarak taarruz helikopterlerinde kullanım için geliştirilmiş, hassas güdümlü tanksavar füze sistemidir.

Füze, kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlık sayesinde gece/gündüz ve her türlü hava koşulunda görev yapabilmektedir.

Lançer ve füze arasındaki RF veri bağı,kullanıcısına esnek operasyonel yetenek kazandırmaktadır.

Füze, atış öncesi veya sonrası hedefe kilitlenebilmekte olup at-unut veya hedef/vuruş noktası seçimine olanak sağlayan at-güncelle uçuş modlarına sahiptir.

Hassas güdüm-kontrol yeteneği ve zırh delici tandem harp başlığı, UMTAS Füzesi’nin zırhlı hedeflere karşı etkin bir silah sistemi olmasını sağlamaktadır.Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi (L-UMTAS):
Öncelikle taarruz helikopterlerinden kullanım için geliştirilmiş hassas güdümlü bir tanksavar füze sistemidir.

Lazer güdüm yeteneği ve zırh delici tandem harp başlığı L-UMTAS Füzesi’nin sabit ve hareketli hedeflere karşı etkin bir silah sistemi olmasını sağlamaktadır.

Füze, atış öncesi hedefe kilitlenebilmektedir.

Etkinlik Takvimi