Haberler Kara Haberleri

TÜBİTAK SAGE ile EXCALİBUR ARMY Arasında İşbirliği!

TÜBİTAK SAGE ile Çek şirketi EXCALİBUR ARMY arasında kara silah sistemleri alanında iş birliği mutabakat zaptı imzalandı.

25 Mayıs Perşembe günü Çek Cumhuriyeti’nin Brno kentinde düzenlenen IDET 2023 fuarında TÜBİTAK SAGE ile EXCALİBUR ARMY firması arasında bir mutabakat zaptı imzalandı. Mutabakat zaptı, kara silah sistemlerinin geliştirilmesi ve üretilmesinde iş birliğinin başlangıcını işaret ediyor.

TÜBİTAK SAGE ve Excalibur Army ortaklığı, başlangıçta TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve üretilen KUZGUN güdümlü füze ailesini kullanan kara füze sistemlerine odaklanacak. Mutabakat zaptı, hem üçüncü taraf müşteriler için olası ortak silah sistemlerinin geliştirilmesi hem de Çek ve Türk taraflarının ayrı projeleri için temel teşkil ediyor. Çekoslovak Grubu Holding şirketine ait Excalibur Army, bu sayede KUZGUN güdümlü füzelerini kullanarak muharebe sistemleri geliştirebilecek ve TÜBİTAK SAGE, iş birliği sayesinde Çek firmasının ürettiği araç platformlarına sahip olabilecek.

Excalibur Army İcra Kurulu Başkanı Jaroslav Skála “Muhtıranın imzalanmasını memnuniyetle karşılıyoruz çünkü TÜBİTAK SAGE ile işbirliği, güdümlü füzeler ve akıllı silahlar içeren silah sistemleri alanındaki portföyümüzün genişlemesini sağlayacaktır. Bunlar, topçu sistemleri yelpazemizi uygun bir şekilde tamamlayabilir ve Çek Cumhuriyeti’nin önde gelen kara savaş araçları üreticisi olarak konumumuzu güçlendirebilir., aynı zamanda Türk ortaklarımıza performans, sürüş özellikleri, balistik ve mayın koruması açısından yüksek standartlarda araçlar sunabiliyoruz” dedi.

TÜBİTAK SAGE İş Geliştirme ve Pazarlama Birim Sorumlusu Tunca Selbes, mutabakatın imzalanmasında şunları söyledi: “Excalibur Army ile bağ kurmuş olmaktan büyük gurur duyuyoruz. KUZGUN füzelerimiz dünyanın en iyileri arasında yer alıyor ve Excalibur Army araç platformlarıyla birlikte çok etkili silah sistemleri oluşturabiliyor. Mutabakat zaptının Excalibur Army ve diğer Çek şirketleriyle uzun süreli iş birliğinin başlangıcı olmasını umuyoruz.”

Czechoslovak Group holding şirketine ait Excalibur Army şirketi, ağır askeri araçlar, yedek parçalar, silahlar, mühimmat ve diğer askeri teçhizat üreticisi ve satıcısıdır. Çoğunlukla kara askeri sistemlerinin büyük yükseltmeleri dahil olmak üzere modern askeri araçların geliştirilmesi ve üretimi, servisi, revizyonu ve modernizasyonuna odaklanmaktadır. Şirket General Dynamics European Land Systems (GDELS), Elbit, Rafael, Nexter, John Cockerill veya Pindad gibi ünlü küresel askeri teknoloji üreticileriyle iş birliği yapmaktadır.

Etkinlik Takvimi