Haberler

Türkiye, Kuzey Makedonya ordusuna Tank Taşıyıcı hibe etti

Türk savunma sanayisinin yerli ve milli olanaklarla geliştirdiği tank taşıyıcı Kuzey Makedonya ordusuna teslim edildi.

Başkent Üsküp yakınlarındaki Petrovec belediyesinde bulunan Straşo Pincur Kışlası’nda düzenlenen törene, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök de katıldı. Tank taşıyıcısının önemli bir ekipman olduğunu aktaran Kuzey Makedonya Savunma Bakanı Radmila Şekerinska, “Türkiye Cumhuriyeti’nde üretilen ve dostlarımızın savunma sanayisindeki gücünü de gösteren bu tank taşıyıcısı ile birçok birliğimizi ve kullandıkları ekipmanı eksiksiz, güvenli ve verimli şekilde taşınmasını sağlayacağız.” dedi.

Bakan Şekerinska yaptığı konuşmada, son günlerde Kuzey Makedonya ile Türkiye arasında savunma ve askeri destek alanında çok güçlü bir iş birliğine tanık olduklarını söyledi.

Bu iş birliğinin, uzun yıllar süren müttefiklik ve dostluk ile güçlü askeri-politik ittifakın üyeleri olarak bölgenin güvenliğini sağlama ve halklar arasında dostane ilişkileri sürdürme çabalarının sonucu olduğuna işaret eden Şekerinska, şöyle devam etti:

“Bu Türkiye Cumhuriyeti’nin ordumuza yıllardan beri vermiş olduğu desteğin bir parçası. Son yıllarda bu desteğin gerçekten daha yoğun hale geldiğini ve bunu daha görünür hale getirmeye çalıştığımızı görebilirsiniz. Hem Makedon hem de Türk vatandaşları bilsin ki savunma alanındaki mükemmel ilişkilerimiz için ciddi şekilde çalışıyoruz.”

Fotoğraf: AA

Büyükelçi Sekizkök de tarihten süzülüp gelen Türkiye ile Kuzey Makedonya kardeşliğini, dostluğunu ve askeri alanda var olan güçlü iş birliğini sergileyen bir devir teslim töreninde bulunduklarını ifade etti.

Sekizkök, Kuzey Makedonya’yı Balkanlarda Türkiye için önemli bir ortak olarak gördüklerinin altını çizdi. “Çok boyutlu ilişkilerimizi tüm alanlarda müşterek çabalarımızla ileriye taşımayı hedefliyoruz. Kuzey Makedonya’nın NATO’ya dahil olmasıyla ülkeler arasındaki askeri iş birliğinin daha da güçlenecek, bu söylemi bugün yaptıkları gibi uygulamaya koyduk” diye konuştu.

Sekizkök, “Savunma sanayisi alanındaki iş birliği imkanlarını ilerleyen dönemde azami şekilde değerlendirmeye devam edeceğiz. Türkiye’nin askeri alandaki ve uluslararası marka değeri bulunan savunma sanayi sektöründeki tecrübesi ve kalitesini Kuzey Makedonya’ya aktararak müttefikimize destek olacağız.” diyerek açıklamasına son verdi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın