Deniz Haberleri Haberler

Türkiye’nin Kabul Etmediği Asbestli Uçak Gemisi Atlas Okyanusunda Batırılacak!

Türkiye’nin kabul etmediği asbestli uçak gemisi Atlas Okyanusunda batırılacak.

Brezilya’ya ait 32 bin ton ağırlığındaki 1960 yapımı uçak gemisi Sao Paulo, parçalanmak üzere gönderildiği Türkiye’nin çevresel risk nedeniyle geri çevirmesinin ardından aylardır denizde bekletiliyordu.

İzmir, Aliağa’da bulunan tesislerde sökümü planlanan gemi, tepkilerin ardından Cebelitarık Boğazı’nı geçmeden geri çevrilmişti. Römorkörlerle Brezilya açıklarına çekilen geminin çevresel risk oluşturduğu gerekçesiyle limana yanaşmasına izin verilmedi.


Uçak gemisinin çarşamba günü batırılması planı da savcılar tarafından çevreye zarar vereceği gerekçesiyle engellendi. Ancak Brezilya ordusu, geminin su aldığını ve batma riski bulunduğunu açıkladı.


Çevre Bakanı Marina Silva da batırılma işleminin durdurulması için Savunma Bakanı Jose Mucio ile bir görüşme yaptı ancak ordu yetkilileri, batırma dışında başka bir seçenek bulunmadığını bildirdi.
Geminin Brezilya’nın münhasır ekonomik bölgesinde kıyıya yaklaşık 350 km uzaklıkta batırılması planlanıyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz aylarda şartlı onayın iptal edilmesine karar verildiğini ve bu karar doğrultusunda geminin Türk kara sularına girilmesine izin verilmeyeceğini açıklamıştı.

Asbestin kanser ve akciğer hastalığına yol açtığının anlaşılması üzerine, dünyanın birçok yerinde kullanımı yasaklandı.

About The Author

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın