Haberler Uzay Haberleri

Türksat 5A Uydumuz Elon Musk’ın Falcon 9 Roketiyle Uzaya Fırlatılacak!

Türksat 5A uydumuz 30 Kasım’da Elon Musk’ın SpaceX şirketi tarafından Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılacak.

TUSAŞ ve TÜRKSAT tarafından Airbus Defence&Space işbirliği ile geliştirilen 5A, en az yüzde 20 yerlilik oranı ile yerli teknolojilerimizin de kullanıldığı iletişim uydumuzdur. Yaklaşık 3,5 ton ağırlığındaki uydumuz TUSAŞ’ın Ankara yerleşkesindeki Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test (UMET) biriminde üretildi.

Uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye’nin beşinci nesil haberleşme uydusu Türksat 5A, 30 Kasım’da uzaya gönderilecek. Türksat 5B’nin de 2021’de uzaya gönderilmesi hedefleniyor. Yeni uydularla sadece yayıncılık alanında değil, uydudan geniş bant internet sağlama kabiliyetinde de büyük bir kapasiteye sahip olunacak.

Türkiye’nin, 31 derece doğu, 42 derece doğu ve 50 derece doğu olmak üzere üç farklı yörüngesinde uydu hizmeti sağlanıyor. 31 derece doğu yörüngesine de Türkiye’ye ait uydunun yerleştirilmesi planlanıyor. Türksat 5A bu amaçla ve yeni frekans haklarının kazanılması için yapıldı.

Türksat 5B ise 42 derece doğu yörüngesindeki kapasiteyi artıracak ve yeni frekans hakları kazandıracak. Bu uyduların yapımı için dünyanın önde gelen firmalarından Fransız-İngiliz ortaklığındaki Airbus D&S, Japonya’dan Mitsubishi Electric Corporation, Kanada-ABD ortaklığındaki MDA/Space Systems Loral teklif verdi. Teknik açıdan yeterli görülen bu 3 firmadan, mali ve yerli katkı anlamında en iyi teklifi veren Airbus D&S ile 9 Kasım 2017’de sözleşme imzalandı. Sözleşmenin hemen ardından üretime başlandı.

Türkiye, yeni uyduların fırlatılmasıyla oluşacak filosuyla Asya’da, Türk Cumhuriyetleri dahil Çin’e kadar uzanan bölgeye, Afrika ve Avrupa’yı kapsayan coğrafyaya hizmet verecek.

Türkiye’nin Uydu Tarihçesi ve Aktif Uyduları

Türkiye’nin ilk uydusu 10 Ağustos 1994’te fırlatıldı ve 12 yıl hizmet verdi. Türksat 1C uydusundan 14, 2A uydusundan da 15 yıl yararlanıldı.

Türkiye’nin aktif uydu filosunda şu an 3 haberleşme, 3 gözlem uydusu bulunuyor. Aktif uydulardan Türksat 3A, 4A ve 4B, haberleşme ihtiyacını karşılıyor. Göktürk-1, Göktürk-2 ve Rasat uyduları ise gözlem yapıyor.

About The Author

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın