Deniz Haberleri Haberler

Türkiye’nin ilk Denizaltı Savunma Harbi İnsansız Deniz Aracı “ULAQ ASW DSH” tanıtıldı.

Türkiye’nin ilk Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) ULAQ, 2020 yılı içerisinde tanıtılmıştı. 2021 yılının ilk çeyreği içerisinde denize indirilen SİDA’nın ardından, ULAQ ailesinin ikinci üyesi tanıtıldı. Ailenin ikinci üyesi, denizaltı savunma harbi (DSH / ASW) görevlerini gerçekleştirecek.

ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma’nın birlikte geliştirdikleri, Türkiye’nin ilk insansız muhabir deniz araçları ailesi olan ULAQ’ın son üyesi denizaltı avlayacak.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın harekat konseptleri göz önüne alınarak geliştirilen ULAQ Denizaltı Savunma Harbi İnsansız Deniz Aracı, iki adede kadar Hafif Torpido, sonar, deniz gözetleme radarı ve elektro-optik keşif/gözetleme sistemi faydalı yüklerine sahip olacak. ULAQ ASW İnsansız Deniz Aracı’nın, denizaltıları tespit ve imha etme kapasitesine sahip faydalı yükleriyle kullanıcı kuvvetin durumsal farkındalığını oldukça arttırması hedefleniyor.

ULAQ SİDA, Cirit ve L-UMTAS Kullanacak

ULAQ ailesinin ilk üyesi olan Silahlı İnsansız Deniz Aracı’nın ise tecrübe kazanım ve test faaliyetleri devam ediyor. 2021 yılının ikinci yarısında ilk atışlı testlerini gerçekleştirmesi planlanan ULAQ SİDA, Roketsan üretimi CİRİT ve L-UMTAS Füzelerini kullanacak. ULAQ DSH İnsansız Deniz Aracı’nın da yine Roketsan tarafından geliştirilen ORKA Hafif Torpido mühimmatını kullanabileceği tahmin ediliyor.

Silahlı İnsansız Deniz Aracı ve Denizaltı Savunma Harbi İnsansız Deniz Aracı konfigürasyonlarının ardından, ULAQ’ın Gemisavar ve Elektronik Harp konfigürasyonlarının da geliştirilmesi bekleniyor.

Etkinlik Takvimi