Deniz Haberleri Haberler

Yunanistan İsrail’den 1000+ Adet Spike-NLOS ATGM Füzesi Satın Alacak

Yunanistan’ın Meriç Nehri Sınırına ve Ege Adalarına konuşlandırmak üzere İsrail’den Spike-NLOS Füzesi almayı planladığı yönündeki haberler, Nisan ayından bu yana Yunan ve Türk Medyasında konuşulmaya devam ediliyor. Yunanistan Silahlı Kuvvetlerini güçlendirme programının bu ay içinde mecliste görüşülecek olması sebebiyle yorum ve paylaşımların sıklığı da gün geçtikçe artmakta. Spike-NLOS Füzesine baktığımızda son teknolojiye sahip bir ürün olduğunu ve en uzun menzilli tanksavar mühimmatları arasında liderliğe oynadığını görüyoruz. Bu kapsamda bu füzeyi sizlerle beraber incelemek ve Yunan Ordusuna ne katar? Sınırlarımızda ve Adalar Denizi’nde sıkıntı yaşar mıyız? sorularının cevaplarını araştırmak istedik.

Yunanistan’ın Spike-NLOS Satın Alma Süreci

İsrailli Elbit Systems’ın, Yunan Ordusu’na ait 19 adet Apache Taarruz Helikopterine, SPIKE-NLOS Tanksavar Güdümlü Füze (ATGM) sistemlerinin entegrasyonunu ve TADS/PNVS (The Target Acquisition and Designation Sights / Pilot Night Vision System) hedefleme sisteminde bulunan sensörlerin değiştirilmesini içeren bir teklif sunduğu yönündeki haberler Nisan 2021 ayında farklı kaynaklarda görüldü. Bu süreçte İsrail’e giden Yunan subaylara yapılan gösteriler sonrasında, Yunan komuta kademesinin de füzenin alınmasını ısrarla talep ettiği biliniyor.

SPIKE-NLOS ve APACHE

Kısa süre önce yapılan haberlere baktığımızda ise Yunanistan’ın farklı kara, deniz ve hava platformlarına konuşlandırmak için İsrail’den 250 Milyon Avroluk Spike-NLOS Füzesi alacağı belirtiliyor. Buda; her biri yaklaşık 210 Bin $ olan füzelerden, 1000 adetin üzerinde tedarik edilebileceği ve ciddi bir tehdit anlamına gelebilmektedir. Ciddi tehditten kastımızı füzenin özelliklerini incelerken çok daha iyi anlayacağız. Özellikle Meriç Sınırına ve Ege Adalarına yerleştirilmek üzere hareketli kara platformlarına konulacağı söylenen her biri 8’li 25 adet sistemle 200 adet füzenin yönü daimî olarak Türk topraklarına bakacak. Yunanistan ayrıca, İsrail donanması tarafından halihazırda kullanılan füzenin deniz versiyonuyla da ilgileniyor.

SPIKE-NLOS Füzesi

İsrail merkezli RAFAEL Advanced Defense Systems şirketi tarafından geliştirilen SPIKE-NLOS (Spike-Non Line Of Sight), uzun menzilli bir Tanksavar Güdümlü Füze (Anti-Tank Guided Missile-ATGM) sistemidir. Günümüzde 8 farklı versiyonu bulunan SPIKE Füze Ailesinin en uzun menzilli üyesi olan NLOS, 32 km’den fazla menzile sahiptir. Ayrıca İran, 2006 Lübnan Savaşı sırasında ele geçirilen füzeler üzerinden kopyalama yöntemiyle Almaz isimli kendi Spike füzesini geliştirdi. Elektro-Optik (EO) güdüm sistemine sahip beşinci yani son nesil bir ATGM sistemi olan SPIKE-NLOS, yüksek menzili sebebi ile “Stand-Off ATGM” olarak da anılmaktadır. SPIKE NLOS, görüş ötesi (BLOS) ve sütre arkası atış yeteneklerine sahip olduğu için oldukça kritik bir füze sistemi.

Her türlü hava koşulunda düşman tanklarını etkisiz hale getirmek için tasarlanmış olan Spike-NLOS, GPS ve lazer işaretleme olmaksızın, dışarıya hiçbir yayım yapmadan tamamıyla pasif olarak hedefe angaje olabilir. Füze, kızılötesi kameralar kullanarak hedefine doğru ilerlerken 8 km’ye kadar fiberoptik kablo, kalan menzilde ise RF veribağı sayesinde fırlatıcı platform ile sürekli bağlantı halinde bulunur. Operatör füzenin her saniyesini kontrol eder, istediği hedefe yönlendirebilir veya angajmandan vazgeçebilir. Spike NLOS yüksek güdüm hassasiyeti sayesinde hedefler arasında dost, düşman ya da tarafsız ayrımını çok büyük ölçüde sağlayabiliyor. Ayrıca EO güdümün kabiliyetleri sayesinde düşman unsurları içindeki yüksek değerlikli birlikleri ayırt edilebilmekte ve füze anlık olarak bu temaslara yönlendirilerek muharebenin sonucunu değiştirebilecek hedefler süratle imha edilebilmektedir. Spike-NLOS; parçacık tesirli, tanksavar ve zırh delici olmak üzere üç çeşit harp başlığı kullanıyor. Piyasada ki diğer ATGM’lerden çok daha ağır olduğu gözlenen 70 kg ağırlığındaki füze, hareketli hedeflere karşı da nokta hassasiyette kullanılabiliyor.

Günümüze kadar 36 ülke tarafından 30.000 üzerinde Spike Füzesi satın alınmış ve şu ana kadar 5.000’in üzerinde füze ateşlenmiştir. Kullanıcılar arasında ABD, İngiltere, Almanya, Polonya, G.Kore ve Azerbaycan gibi ülkeler var. Füze, NATO ve AB ülkelerinin operasyonel ve lojistik düzeyde ortak çalışması için uygun altyapıya da sahip. Azerbaycan son olarak Karabağ Savaşı’nda Spike Füzesinin değişik versiyonlarını kullandı ve etkili taarruzlar gerçekleştirdi. Savaşta Spike-NLOS’un ise helikopterlerden atıldığı düşünülüyor. Meydana gelen pek çok çatışma ve savaşta “Saha İspatlı” bir sisteme dönüşen Spike Füzeleri, görüş içi ve görüş ötesi hedeflere karşı etkili olabilmektedir.

Dumansız roket motoru ve pasif güdüm sistemi sayesinde çok düşük görsel, akustik ve elektromanyetik imzaya sahip füzenin hasım radar ve diğer tespit sistemleri tarafından algılanması neredeyse imkansızdır. Uzmanlar Spike-NLOS Füzesinin küçük deniz hedeflerine, tanklara, zırhlı araçlara, piyadelere ve komuta merkezlerine karşı kullanılabileceğini belirtmektedir.

Yunanistan Neden SPIKE-NLOS Alıyor?

Yunanistan’ın bu alıma gitmesindeki esas sebep kara, deniz ve hava platformlarının tanksavar kabiliyetlerini artırmanın yanında, Türkiye’nin tanksavar ve diğer füze sistemlerinde onlarca yerli çözümü üretmiş veya üretmek üzere olması olabilir. Ülkemiz şu an da katı yakıtlı motor sistemine sahip Spike-NLOS’tan daha kabiliyetli füzeler üretme aşamasındadır. Örneğin Tübitak-SAGE üretimi Kuzgun-KY, Kuzgun Füze Ailesinin hem düşük hız ve irtifada dahi uçabilen hava araçlarından hem de kara ve deniz unsurlarından atılarak, satıh arkası veya yüksek hızlı hareketli hedeflerde ve mağara vb yapılarda kullanılması için geliştirme çalışmaları devam eden ve 40+ km menzile sahip katı yakıt motorlu bir sürümüdür. Bu kapsamda ayrıca ülkemizin lider füze ve roket üreticisi olan Roketsan’ın da çalışmalarının olduğu bilinmektedir.

Sonuç olarak Spike-NLOS kabiliyetli ve etkili bir füze olsa da Türkiye’nin atacağı milli adımlar her zaman bulunmaktadır. Ancak ne olursa olsun bu füzelerin Lozan’a göre gayri askeri statüdeki Ege Adalarında konuşlanmasına mutlak suretle müsaade edilmemelidir. Buna engel olmak ve talep etmek ülkemizin kılıç hakkıyla kazandığı en temel haklardan biridir. Aksi taktirde 32 km’den fazla menzile sahip yüzlerce füze ana karamıza bakarak bizi tehdit edecek ve hatta ana karamız üzerindeki unsurların dahi Yunanistan tarafından ateş altına alınması mümkün olacaktır. Bakınız her adaya sadece bir adet sistem konulduğunda bile karşımıza böyle bir tablo çıkıyor. Bu tehdit altında Deniz Kuvvetleri unsurlarının Adalar Denizi’nde harekat icra edilebilmesi ve Kara Kuvvetleri unsurlarının Ege Bölgesi’nde rahatça konuşlanma imkanı kalmamaktadır.

YAZAR: MURAT YARALI

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın