Deniz Haberleri Haberler Hava Haberleri

Yunanistan, MH-60R Helikopter Siparişini 7’ye Çıkardı

Yunanistan, 3 adet daha MH-60R denizaltı karşıtı savaş helikopteri siparişi vererek siparişini 7 ye çıkardı ve ABD’den ilk 3 helkopterin üretiminin hızlandırılmasını ve 2021’de teslim edilmesini istedi.

Yunanistan’ın siparişi arttırmasının sebebi Doğu Akdeniz üzerinde artan Türkiye faaliyetleri olarak öngörülüyor.

Yunanistan Savunma Bakanlığı, ABD hükümeti ile Temmuz 2020’de yabancı askeri satış (FMS) programı kapsamında 4 MH-60R helikopteri için bir Kabul Mektubu (LoA) imzalamıştı. Yakın zamanda, seçeneği etkinleştirerek sözleşmenin değiştirilmesi için bir talep gönderildi. Yunan yayını Ptisidiastima’nın bildirdiğine göre 3 MH-60R helikopter daha satın almak için imzalar atıldı.

Yeni MH-60R helikopterleri, denizaltı karşıtı savaş (ASW) görevlerinde Agusta Bell 212’nin yerini alacak. Ek olarak, modernize edilmiş 11 Sikorsky S-70B6 ile birleştirildiğinde, Ege ve Doğu Akdeniz’de denizaltılara ve gemilere karşı görevler için Yunan Donanması’nın “uzun” kolu olacaklar.

Füzelerle donanmış ve en son teknolojiye sahip helikopterlerin, Yunan deniz ve ticaret gemilerini asimetrik tehditlerden koruması bekleniyor.

Son birkaç aydır Yunan ve Türk donanmaları arasında yakın zamanda yaşanan hesaplaşma ışığında, 2021 yılında teslim edilecek ilk 3 MH-60R helikopteri için çalışmalar yapılıyor. ABD Donanması bu olasılığı ciddi bir şekilde düşünüyor ve üretici Lockheed Martin’in Yunan Donanması’nın acil ihtiyaçlarını karşılamanın olası yollarını düşündüğünü belirtti.

MH-60R: DSH (Denizaltısavar Harbi), yüzey harbi, arama-kurtarma, ateş destek, nakliye gibi birçok görevde kullanılabilen MH-60R helikopterleri, ilk uçuşunu 2001 yılında gerçekleştirdi. Yüzey harbi için AGM-114K Hellfire, su altı görevleri için ise Mk 46 ve Mk 50 torpidolarıyla donatılabilen platform bunların yanında çeşitli elektronik harp ekipmanlarına da sahip.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın