Deniz Özgün Yazılar

Çin’in Uçak Gemisi Programına Kısa Bir Bakış

Çin 2030 yılına kadar envanterindeki uçak gemisi sayısını 6 adete çıkarmayı planlamaktadır. Şu an aktif olarak envanterinde 2 adet uçak gemisi bulunmakta.

Bu 2 gemiden birinin adı “Liaoning” (gövde numarası 16). Bu gemi bilindiği üzere SSCB’ye aitti ve daha sonra birliğin yıkılmasıyla Ukrayna’da kaldı. Eski adı “Varyag”dır. 1985 yılında kızağa koyulan gemi tamamlanamadı. Birlik yıkıldığında geminin yaklaşık %68’i tamamlanabilmişti ve Ukrayna ihtiyaç duymadığı için inşaatı durdurup gemiyi satışa çıkardı. Çin, Rusya ve Hindistan ile görüşüldükten sonra Çin gemiyi gazino-otel gibi turistik amaçlı kullanacağını söyleyip aldı. Geminin boğazlardan geçmesi gerekiyordu. Bu da Türkiye’den izin alınmayı gerektiriyordu. Ankara başlarda buna sıcak bakmıyordu, fakat Çin Türkiye’ye turist gönderme sözü vererek ikna etti. Böylece 2001 yılında gemi boğazlarımızdan geçti. Varyag Çin’e varmasının ardından gemi modernize edilip tamamlanarak muharip bir uçak gemisine çevrildi. Ve 2012 yılında envanterine kattı… Geminin uzunluğu 304.5 metredir.

2013 yılına geldiğimizde Type 002 sınıfı kendi yerli milli uçak gemisinin yapımına başladı. 2017’de suya indirdi, 2019 sonunda envantere alındı. Bu geminin de adı “Shandong” (gövde numarası 17). Bu gemi Liaoning’den 10 metre daha uzundur, 315 metredir.

Type 002 Shandong

Bitmedi dahası da var. Şangay’daki Jiangnan Tersanesi’nde şu an yapım aşamasında olan üçüncü bir uçak gemisi daha var. Type 003 sınıfı olan 3. geminin inşaatına başlama tarihi ise kesin olarak bilinmiyor fakat çeşitli kaynaklar 2015-2016 dönemini söylüyor. Gemi 2021 yılında denize indirilecek. ABD Savunma Bakanlığı, Çin’in üçüncü uçak gemisini 2023 yılında hizmete sokmasını beklediğini belirtti.

Type 003’ün diğer Çin uçak gemilerinden daha büyük deplasmana sahip olacağı söyleniyor. Hatta bazı kaynaklar tarafından Çin’in 3. uçak gemisinin tıpkı Amerikan ve Fransızlar gibi katapult sistemine sahip olacağı iddia ediliyor. Bunun doğru olup olmadığını değerlendirmek henüz mümkün değil, ancak resmi olmayan kaynaklar Çin’in bu teknolojiyi geliştirmede önemli ilerleme kaydettiğini gösteriyor. Velhasıl bu geminin hemen ardından 4. uçak gemisinin inşaatı da başlayacak.

18 Ağustos 2020 tarihinde 3. uçak gemisinin uydu fotoğrafı ortaya çıkmıştı. Fotoğrafta geminin 9 adet gövde bloğunun yerleştirildiği görülüyor. Bloklar arasındaki boşluklarla 351 metre uzunluk ortaya çıkıyor. Fakat bu boşluklar birleştirildiğinde 297 metre gövde uzunluğu elde ediliyor.

Fotoğrafta görülen bloklar genellikle geminin su hattı uzunluğunu oluşturur. Bu blokların üzerine uçuş güvertesi de yerleştirilecek. Buradan yola çıkarak geminin pisti ile beraber toplam uzunluğunun en az 310 metre civarında olacağını söyleyebiliriz. Örneğin USS Gerald R. Ford’un toplam uzunluğu, su hattı uzunluğundan yaklaşık 16 metre daha uzundur.

Gemilerde muharip uçak olarak halihazırda J-15 kullanılıyor. Fakat Çin bu gemilerinde kullanmak üzere yeni nesil FC/J-31 savaş uçaklarının da geliştirmesini tamamlamak üzere.

Çin, ABD’nin Pasifik Okyanusunda varlık göstermesinden rahatsız olduğunu sürekli dile getiriyor. Tüm bunların dışında ekonomik olarak da çok kuvvetli. Yani bunca devasa gemiyi işletebilecek maddiyata sahip. Bakalım önümüzdeki yıllar soğuk savaş dönemi geri gelecek mi…

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın