Deniz Haberleri Haberler Hava Haberleri

Drone Tehditlerine Yerli İlter Kalkanı

İLTER DRONE TESPİT VE ENGELLEME SİSTEMİ
İLTER DRONE TESPİT VE ENGELLEME SİSTEMİ

Boğaziçi Savunma Teknolojileri tarafından geliştirilip güvenlik güçlerinin kullanımına sunulan İlter Drone Tespit ve Engelleme Sistemi, drone kaynaklı tehditlere karşı başarılı bir duruş sergiliyor. Türkiye’nin teknolojik olarak bağımsızlaşması çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla yola çıkan şirket, yüzde 90’ın üzerinde yerlilik oranına sahip İlter (Vatanı Koruyan) adını verdikleri drone tespit ve takip sistemi geliştirdi. 

Boğaziçi Savunma Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Aslan, şirketin 2017’de Ankara merkezli kurulduğunu ve faaliyetlerini Ankara Teknopark’ta sürdürdüğünü söyledi.

İLTER DRONE TESPİT VE ENGELLEME SİSTEMİ
İLTER DRONE TESPİT VE ENGELLEME SİSTEMİ

Savunma sanayisi alanında 3 yıldır hizmet verdiklerini dile getiren Aslan, ana çıkış noktalarının drone savar olduğunu, zaman içinde daha farklı alanlar üzerine de çalıştıklarını ifade etti. Aslan, geliştirdikleri drone tespit ve engelleme sistemlerinin yaygın olarak kullanılan tüfek tipi modellerden farklı olarak daha otonom, akıllı, pasif çalışan ve insan sağlığına zarar vermeyen çözümler olduğunu vurguladı.

İlter’in çalışma şekline ilişkin de bilgi veren Aslan, “Sistem pasif şekilde çalışıyor. Herhangi bir drone tespit ettiği zaman ona ait frekansları karıştırarak engelleme yapıyor. Bunun yanında radarlı ikinci bir versiyonu var. Yılbaşından sonra ikinci versiyon ürünümüzün de ordumuzun envanterinde olmasını hedefliyoruz.” ifadelerini dile getirdi.

Boğaziçi Savunma Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Aslan, sistemin yaklaşık olarak 1 yıldır sahada kullanıldığını belirterek yaklaşık 350 adet ürün teslimatı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Drone Tehdidine Karşı Koordinat Yanıltma

Fatih Arslan İlter’in bu teknolojisi hakkında şu ifadeleri kullanarak sistemi daha da geliştireceklerinin sinyalini vermiş oldu.

“İlter’in bunların tamamını tespit etmekle ilgili bir sorunu yok. Radarsız ürünümüz, otonom hariç tüm araçları tespit edebiliyor. Radarlı olan da otonom ya da kontrollü fark etmeksizin tümünü tespit ediyor. Teröristler de kendilerini geliştiriyor, 3 yıllık Ar-Ge sürecinde onu gördük. İlk başta kontrollü uçuyorlardı. Kontroller karışınca daha yüksek irtifalardan otonom, GPS güdümlü gelmeye başladılar. Bunları karıştırınca daha büyük insansız hava araçlarında (İHA) uydu kontrolüne geçtiler. Geliştirdiğimiz sistemler 5 kilometre çapta tümünü tespit edip engelleyebiliyor. Bunun yanı sıra spoofing (koordinat yanıltma) gibi çok önemli bir özelliği var. Otonom uçan drone ya da İHA’lar için geçerli. Geçmişte bir valiliğimize saldırı olduğunda farklı bir yerden otonom olarak koordinat girerek araç gönderilmişti. Spoofing sayesinde gönderilen araç hiçbir zaman hedefini bulup başarılı olamıyor. Sistemi spoofing üzerinde açtığınız zaman bulunulan yeri farklı koordinatta gösterebiliyoruz. Bu durumda otonom uçan hiçbir araç hedeflenen yere ulaşamıyor, sürekli sahte bir sinyalle karşılaşıyor.”

İLTER

Uydu Kontrolüne Karşı Daha Güçlü

Aslan, uydu kontrollü sistemlere yönelik de İlter-2 isimli bir çözüm oluşturduklarını belirterek, araç üzerine entegre ettikleri yüksek güçlü GNSS (Küresel Uydu Seyrüsefer Sistemi) yanıltma ve engelleme sistemiyle yaklaşık 150 kilometre mesafeye kadar etkinlik yaratabildiklerini söyledi. Aslan, bu şekilde hem uydu sinyallerini kapatıp hem de var olan GNSS uydularını simüle ederek hedefi istedikleri yere yönlendirebildiklerini belirtti.

Fatih Aslan, İlter’in Türkiye’de envantere girmesi için 2 yıldır yoğun mesai ayırdıklarını ve yurt içinde istedikleri noktaya geldiklerini dile getirdi. Avrupa’da bir iş ortaklığının söz konusu olduğu bilgisini veren Aslan, gelecek yıl haziran itibarıyla Avrupa’ya ihracatı hedeflediklerini vurguladı. Aslan, ürünlerinin dünyanın her yerinde kullanılmasını ve ülkeye döviz kazandırmasını amaçladıklarını kaydetti.

İlter Drone Tespit ve Engelleme Sistemi’nin yanı sıra radyo link ve otomatik yangın bastırma infilak önleme sistemleri konusunda da çalışmalar yaptıklarını anlatan Aslan, bu konularda Türk savunma sanayisinin önde gelen şirketleriyle birlikte hareket ettiklerini ve yakın zamanda envantere girecek ürünler ortaya koyacaklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: AA ve Turkish Defence Agency

About The Author

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın