Haberler Hava Haberleri

ABD’de F-35B Tanker Uçakla Çarpıştı

ABD Deniz Kuvvetleri’ne bağlı F-35B savaş uçağı, KC-130J tanker uçağı ile havada çarpışmasının ardından Kaliforniya, El Centro, Donanma Hava Tesisi yakınlarında yere çakıldı.

ABD’de meydana gelen kazada, yakıt ikmali için KC-130J’ye yaklaşan Amerikan Deniz Piyadeleri’ne ait F-35B, bilinmeyen bir nedenle çarpıştı. Kaliforniya Eyaleti semalarında meydana gelen olayda, F-35B pilotu uçağını fırlatma koltuğu ile terk etti. KC-130J ise tarlaya mecburi iniş yaptı. Açıklamada her iki uçaktaki uçuş ekiplerinin sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.

Kaliforniya’daki El Centro Deniz Hava Üssü’nden kalkan KC-130J tanker uçak ile F-35B savaş uçağı, havada yakıt ikmali görevi planlandı. KC-130J’ye yaklaşan F-35B, bilinmeyen bir nedenle uçağa çarptı. F-35B savaş uçağının KC-130 tanker uçağı ile çarpıştıktan sonra kanatını kaybettiği ve düşmesinin bu nedenle gerçekleştiği F-35B pilotunun uçaktan atlamak zorunda kaldığı ifade edildi. Pilot indikten kısa süre sonra arama kurtarma ekipleri tarafından bulunarak hastaneye kontrol için sevk edildi.

KC-130J

Uçağın sağ tarafındaki 3 ve 4 numaralı motorlarda ağır hasarın meydana geldiği KC-130J tipi tanker uçak ise Thermal Havalimanı’na mecburi iniş yaptı. Toprak alana çıkan KC-130J’yi uçuş ekibi emniyetle terk etti. Uçuş ekibinin sağlık durumlarının ise iyi olduğu açıklandı.

2018’de Deniz Piyadeleri’ne ait F-35B’yi pilot yaşanan motor arızası sonrasında fırlatma koltuğu ile terk etmişti. Uçak  Güney Karolina’da Beaufort Deniz Piyadeleri Hava Üssü yakınlarında düşmüştü. O kazada da pilot kurtulmuştu.

2019 yılında da Japon Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-35A tipi uçak düşmüştü. Pilotun hayatını kaybettiği kazada bilinç kaybı yaşandığı ifade edilmişti.

Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, bugün meydana gelen kazanın sebebinin araştırıldığı belirtildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın