Haberler Hava Haberleri

Fransa’dan Yeni Rafale Siparişi

Fransa, 102 adetlik mevcut envanterindeki Rafale uçağının Yuananistan’a satılan 12 adetinin yerini doldurmak amacıyla Fransız Hava Kuvvetleri’ne 12 adet Rafale sipariş etmeyi planlıyor. Söz konusu sipariş 2020 yıl sonuna kadar resmi olarak verilmiş olacak.

Fransa Ulusal Meclis Savunma Komisyonu’nda savunma bütçesi adına yapılan bir duruşma sırasında konuşan Fransa Savunma Bakanı Florence Parly “Yıl sonuna kadar, Yunanistan’ın siparişlerine paralel olarak Hava ve Uzay Kuvvetleri için 12 uçak siparişi verme niyetindeyiz.” ifadelerine yer verdi.

Yunanistan, 12’si ikinci el olmak üzere Fransa’dan 18 Rafale alacağını açıkladığında, Fransız hükümeti envanterden çıkarılan her bir Rafale’nin operasyonları etkilememek için değiştirileceğini söylemişti. Fransız bakan Parly konuya ilişkin “Sizi temin ederim. 2025 yılına kadar askeri program yasasına uygun olarak toplam 129 Rafale uçağına sahip olacağımızı ve her türlü buna uymak niyetinde olduğumu beyan ediyorum.” açıklamalarında bulundu.

Yunanistan’ın 18 uçağı için ödeyeceği fonlarla bu yeni Rafale’lerin masraflarının ödenemeyeceği belirtiliyor. Parly’nin kabinesinin raporuna göre Yunan siparişinin bedeli 1 ile 2 milyar euro arasında değişkenlik gösteriyor.

Dassault Rafale

Yunanistan’dan gelecek paraların teknik olarak Fransız Savunma Bakanlığının bütçesine değil, doğrudan devlet bütçesine gideceğini açıklayan Parly; bunun Ekonomi, Maliye ve Kurtarma Bakanlığı ile yedeklerin ödenmesi için savunma kasalarına para aktarılması konusunda yeni bir savaşın sürdüğü anlamına geldiğini itiraf etti.

Rafale’nin üreticisi olan Dassault Aviation’ın 12 adetlik bu siparişe ek olarak, 2022 ile 2024 yılları arasında Fransa’ya teslim etmesi gereken 28 uçağı daha bulunuyor. Parly’ye göre 12 yeni uçak “bundan hemen sonra” teslim alınacak ve 2023 yılında Fransız Savunma Bakanlığı, 2027’den itibaren teslim alınacak 30 adet daha sipariş vermeyi planlıyor.

Akdeniz ve Adalar Denizinde Fransa’nın dostluğuna muhtaç olan Yunanistan, yeni gelecek uçakları eskiyen Mirage 2000 uçaklarının yerine ikame edecek.

Etkinlik Takvimi