Haberler Hava Haberleri

Ukrayna’lı Motor Sich Türkiye’ye Geliyor

Ukrayna’nın en stratejik firmalarından Motor Sich firmasından üst düzey bir heyet Saha İstanbul etkinliğine katılacak. Hava platformlarında kullanılacak motorlar konusunda geniş bir ürün ailesi olan Motor Sich sahiplik konusunda uzun zamandır sıkıntılı günler geçiriyor. Çin, Firmanın Ukrayna’lı sahibi ile temasa geçti ancak ABD, Çin’in bu teknolojiyi kendi ülkesine taşıyacağını belirterek karşı çıktı. Firma için ikinci talep Ukrayna ortaklı bir Çin firmasından Temmuz 2020’de geldi. Ukrayna Tekeli Engelleme Komitesi bu talebe de geçtiğimiz günlerde olumsuz yanıt verdi.

Öte yandan Türkiye’den bazı girişimcilerin Motor Sich firması ile çeşitli defalar temasa geçtiği ancak görüşmelerde bir ilerleme sağlanamadığı biliniyor. Bu gelişmelerin ardından firma 4-7 Kasım tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek Savunma havacılık ve Uzay Sanayii Fuarına katılım kararı aldı.

Dünyanın en büyük nakliye uçakları listesinde ilk sırada Ukrayna’lı Antonov firması AN-225 Mriya ile yer alıyor. Mriya Sovyetler Birliğini’nin uzay mekiği programında uçak sırtında uzay mekiği Buran’ı taşıması ile dünya çapında bilinir hale gelmişti. Toplam 640 ton ağırlık ile havalanan bu uçakta Ivchenko-Progress tasarımı Motor Sich üretimi altı adet  ZMKB Progress D-18 turbofan motor bulunuyor.

Kaynak: C4Defence

Etkinlik Takvimi